Jakiś czas temu poproszona o wypowiedź na temat makaronów bezglutenowych przygotowałam kilka zdań na ich temat.
Ciekawa jestem czy zgadzasz się ze mną i jakie są Twoje doświadczenia przy wyborze bezglutenowych makaronów.
A może masz swój sprawdzony przepis na bezglutenowy makaron domowy i chcesz się nim podzielić?
Wywiad ze mną został opublikowany na łamach Biokuriera.
Więcej na temat makaronów bezglutenowych dla alergika, w dalszej części wpisu.
Zapraszam serdecznie
Bezglutenowy makaron dla alergika
Kupując makaron bezglutenowy zwracam głównie uwagę na jego skład. Dla alergików ważne jest, aby makaron nie zawierał jajek, które są jednym z głównych alergenów oraz niepotrzebnych sztucznych dodatków i barwników.
Im krótszy skład produktu typu mąka, woda, olej, sól tym lepiej. Makarony bezglutenowe zwykle powstają z pomieszania kilku rodzajów mąki np. kukurydzianej z ryżową, gryczanej z ryżową czy ryżowej z quinoa. Zdrowsze są oczywiście te, które powstają na bazie mąki pełnoziarnistej.
W międzyczasie miałam okazję wypróbować makarony australijskiej firmy Orgran. Zachwyciły mnie swoją jakością, choć szkoda że nie mają zielonego listka (eko).
Producent zapewnił mnie jednak, przysyłając inne dokumenty, że ich produkty są: wegańskie, pozbawione glutenu, mleka, jaj, soi, drożdży, orzechów i cukru.
Na bazie świderek przygotowałam na blogu Jesienną zapiekankę.
Gdy zapytałam na Facebooku jaki rodzaj makaronów lubicie najbardziej, wymieniliście głównie te, które powstają na bazie mąki gryczanej i pełnoziarnistej ryżowej. Okazało się, że jest także wielu zwolenników makaronów kukurydzianych oraz z dodatkiem mniej znanych składników, takich jak komosa ryżowa czy sorgo.
W przypadku makaronów kukurydzianych zwykle istnieje obawa, że powstały na bazie kukurydzy modyfikowanej genetycznie. Makarony Orgran, jak zapewnił mnie stosownym pismem producent, nie zawierają GMO.
Istotne znaczenie zwłaszcza dla mam małych alergików ma to jak makaron zachowuje się podczas gotowania i czy jest miękki po ugotowaniu.
Mali alergicy lubią natomiast gdy ich makaron ma ciekawy kształt np. zwierząt. Ciekawy kształt i różne kolory to może być sposób na przemyt warzyw. Zielony kolor powstaje najczęściej poprzez dodatek szpinaku, a czerwony to dodatek buraków.
Makaronem ryżowo (86%)-kukurydzianym (8,3%) Farma Zwierząt poczęstowałam małych niejadków. Dużo zabawy było przy układaniu zwierzątek na stole. Po ugotowaniu makaron zachował swój kształt i kolor. Jest naprawdę smaczny i mięciutki po ugotowaniu.
Różnorodność kształtów pozwala na urozmaicenie w kuchni, a to ważny element w zdrowym odżywianiu.
Trzeba pamiętać jednak, że są dostępne na rynku także makarony z dodatkiem papryki, pomidorów czy curry, a te dodatki mogą wywołać reakcje alergiczne. Nie kupujmy makaronów sztucznie barwionych!
Osoby z celiakią dla własnego bezpieczeństwa kupują makarony bezglutenowe oznaczone znakiem przekreślonego kłosa.
Przygotowanie makaronu domowym sposobem jest niestety czasochłonne. Nie każdy może sobie pozwolić na jego wykonanie. Poza tym to wcale nie jest takie proste. Bezglutenowe mąki zachowują się inaczej niż mąki z glutenem, taki makaron szybciej schnie, trzeba wyczuć moment, w którym należy go pokroić zanim się pokruszy.
W mojej książce „Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie” znajduje się przepis na domowy makaron typu nitki, który można przygotować z mąki kukurydzianej lub gryczanej. Książka w promocyjnej cenie jest dostępna w Sklepie MAG zapraszam.
Specjalnie dla czytelników MAG w sklepie Bezglutenowy Świat
uruchomiony został 10% RABAT na wszystkie produkty, nie tylko te marki Orgran.
Skorzystajcie z okazji wpisując podczas zamówienia kod MAG!
No Replies to "Bezglutenowy makaron dla alergika"