Poszłam za ciosem i przygotowałam mleko ryżowe. Zaskoczenie wielkie!
Domowe mleko ryżowe ma bardziej gęstą konsystencję, nawet po dodatkowym rozcieńczeniu. Samo w sobie jest bezsmakowe, ale możemy przecież je lekko doprawić solą czy syropem, dodać wanilię.
Przygotowanie tego mleka podobnie jak “Mleka Owsianego” jest bardzo proste.
Trzeba tylko zaopatrzyć się w pełnoziarniste płatki ryżowe. Zapewne można przygotować je także ze zmielonych ziaren pełnoziarnistego ryżu, ale to już następnym razem.
Dzisiejsze mleko przetestuję pod kątem budyniu. Zwykle budyń na kupnym mleku ryżowym mi nie wychodził:)
Nie ma co czekać, warto samemu zrobić codzienną porcję roślinnego mleka!
Zapraszam i życzę Smacznego
Domowe mleko ryżowe
(wegańskie, bezglutenowe)
CZAS PRZYGOTOWANIA: 15 minut + min 8h namaczania
ILOŚĆ: 1 l „mleka ryżowego”
Składniki:
- 1 porcja płatków ryżowych pełnoziarnistych
- 4 porcje wody (u mnie przegotowana, schłodzona)
- szczypta soli
- 2 łyżki syropu z Agawy lub klonowego (można pominąć)
* porcja=zawartość miarki o pojemności 250 ml
Przygotowanie:
- Porcję płatków ryżowych zalewamy przegotowaną, zimną wodą, odstawiamy na noc
- Namoczone płatki opłukujemy (także przegotowaną wodą, nie wodą z kranu!), (ja przełożyłam je do gęstego sitka i przelałam wodą)
- Przekładamy płatki do blendera (u mnie kielichowaty) (myślę, że zmiksowanie mikserem ręcznym też się sprawdzi), dolewamy 3 porcje wody i miksujemy na gładko
- Gęste mleko przecedzamy przez gęste sitko wyłożone gazą**, najlepiej przecedźmy je 2-3 razy lub tak długo aż uzyskamy klarowną ciecz (gazę za każdym razem opłukujemy lub wymieniamy na nową)
- Gotowe mleko opcjonalnie doprawiamy do smaku szczyptą soli, syropem z Agawy, mieszamy
- Przechowujemy 2-3 dni w lodówce
Wskazówki: Mleko można rozcieńczyć dolewając czwartą porcję wody. Do przygotowania mleka można użyć wodę niegazowaną, zmineralizowaną z butelki. **Najlepiej posłużyć się gazą o większych rozmiarach. Mleko przed użyciem należy zamieszać, nie ma w nim żadnych dodatków więc będzie się rozwarstwiać. Można przygotować mleko z połowy porcji wtedy zużyjemy je pewnie od razu.
6 komentarzy to "Domowe mleko ryżowe"
Anna Mie 16 grudnia 2014 (21:09)
A ten blender kielichowy to jaki? Jeśli oczywiście mogę prosić o podpowiedź 🙂
Mam ręczny, ale się nie sprawdza.
Katarzyna Jankowska 17 grudnia 2014 (22:34)
Ręczny nie jest do mleka chyba że ma taki dodatek w postaci pojemnika do koktajli. Nie podpowiem konkretnej firmy, sama stoję obecnie przed wyborem, bo cały sprzęt odmawia mi już posłuszeństwa:) Chodzi o taki mikser do koktajli. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę a pojawi się ich wiele:)
Monika Skwarczyńska 20 lutego 2015 (16:33)
Witam, ja robiłam mleko ryżowe właśnie z płatków ryżowych wykorzystując do tego ChufaMix i niestety mleko wyszło mi “mączne”. Już teraz wiem dlaczego; zdecydowanie trzeba je potem jeszcze przez gazę przefiltrować.
Katarzyna Jankowska 20 lutego 2015 (23:04)
Ach te wszystkie urządzenia i tak stare domowe metody najlepiej się sprawdzają:)
Patika Patik 11 sierpnia 2015 (17:29)
Ja uzywam blendera z zestawu miksera firmy zelmer. Ma swoje lata ale jakoś daje rade. Lubię łączyć ziarna na mleko. Ostatnio zrobiłam owsiano-jaglano-ryżowe. Nie było interesujacych mnie płatków owsianych bez śladowych ilości ale trafilam na kasze owsiana. Dzięki jaglanej kaszy i dodatku ryżu,mleko się nie ciągnęło tak jak na samych płatkach owsianych. Na moc z one z daktylami i żurawina mleko jest smaczne faktycznie. Mimo wszystko ciężko mi się przyzwyczaić. Do tej pory kupowałam mleko ryżowe w rosmanie, jest białe i do złudzenia przypomina krowie. Ale jego cena 7zlotych za lit jest bardzo obciążająca moj bardzo nadwyrężony budżet. Synek potrafi pochłonąć litr dziennie
Katarzyna Jankowska 20 sierpnia 2015 (18:25)
To właśnie jest fajne w domowej produkcji mleka, że możemy zrobić je tanio i szybko a do tego w różnych smakach! Ja obecnie do jogurtu używam bakterii L+ które szczerze polecam!