Marchewka z groszkiem i Fasolka szparagowa na ciepło

W okresie zimowym często korzystam z mrożonych warzyw i owoców. Zanim jeszcze pojawią się świeże, te zeszłoroczne jeśli nie są właściwie przechowywane tracą swoją wartość. Mrożonki ratują sytuację. Mój syn uwielbia zwłaszcza fasolkę szparagową. Często gości na naszym stole.

Spotkałam się już z opiniami, że takie mrożone warzywa są mniej smaczne, że podczas zamrażania tracą swoje cenne właściwości. Poczytałam trochę na ten temat, smak takich warzyw sprawdzam na bieżąco i z taką opinią się nie zgadzam. 
Zdaniem ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia, właściwie przygotowane i przechowywane warzywa i owoce posiadają wartość odżywczą porównywalną do świeżych warzyw i owoców.
Spotkałam się także z opinią Tessy Capponi-Borawskiej, znawczyni kuchni śródziemnomorskiej, autorki książek kulinarnych „Dziennik Toskański” oraz „Moja kuchnia pachnąca bazylią.”„Nie znam lepszej formy konserwowania żywności niż mrożenie. Pozwala ono w większym stopniu niż np. cukrzenie, solenie czy marynowanie zachować zbliżoną do świeżych warzyw i owoców wartość odżywczą i to bez stosowania konserwantów. Co więcej, właściwie przechowywane i przygotowywane mrożone warzywa i owoce, praktycznie nie tracą smaku.” Jeszcze kilka informacji o zamrażaniu warzyw i owoców w części Wskazówki, pod przepisem.
 
No cóż pozostaje mi tylko zaprosić do przygotowania warzyw na ciepło i życzyć Smacznego:)
 

 Marchewka z groszkiem i fasolka szparagowa na ciepło

CZAS PRZYGOTOWANIA: 10 minut
CZAS GOTOWANIA WARZYW: 30 minut
TRUDNOŚĆ: ŁATWE
LICZBA PORCJI: 6

Marchew z groszkiem

Składniki:
  • 1 opakowanie mrożonej marchewki z groszkiem 450 g
  • oliwa z oliwek
  • sól i pieprz do smaku
  • łyżka mąki do oprószenia
  • 1 łyżeczka syropu z Agawy do smaku
Przygotowanie:
  1. Warzywa rozmrozić (po ugotowaniu zachowują swoją elastyczność bardziej niż gdy gotowałam je wcześniej nie rozmrażając)
  2. W dość szerokim garnku podgrzać oliwę z oliwek, wrzucić warzywa, podlać wodą do wysokości warzyw, dusić na mniejszym ogniu pod przykryciem, aż warzywa będą odpowiednio miękkie. W razie konieczności podlewać wodą
  3. Doprawić do smaku solą i pieprzem, opcjonalnie dosłodzić i oprószyć mąką, tak by lekko zagęścić sos
  4. Można także dodać czosnek oraz zrezygnować z dosładzania 

Fasolka szparagowa

 
Składniki:
  • 1 opakowanie mrożonej fasolki szparagowej żółtej 450g/można użyć także świeżej
  • olej lub oliwa z oliwek
  • sól morska i świeżo zmielony pieprz do smaku
  • bułka tarta (1-2 łyżki)
Przygotowanie:
  1. Warzywa rozmrozić/ świeże umyć, oczyścić końce
  2. W większym garnku zagotować wodę, dodać warzywa, gotować do miękkości, pod koniec dodać sól, odcedzić
  3. Na małej patelni rozgrzać oliwę z oliwek, dodać bułkę tartą, wymieszać i przelać do odcedzonej fasolki, całość wymieszać, doprawić solą i pieprzem do smaku. Fasolkę można przygotować bez bułki!
Wskazówki:
„Zamrażanie to najlepsza forma przechowywania żywności, ponieważ mrożonki tracą kilkakrotnie mniej witamin A, C, witamin z grupy B niż podczas przechowywania owoców i warzyw, gdzie zastosowano inną metodę. Na przykład straty witaminy C podczas zamrażania i przechowywania w niskich temperaturach nie przekraczają 20%, a przy tradycyjnym przechowywaniu, np. w piwnicy, zanika niemal cała witamina C, 5-30% witaminy A.  Dodatkowo produkty mrożone zachowują aromat i smak. Bardzo dużą zaletą mrożonek jest brak jakichkolwiek konserwantów. Cukrzenie, solenie, marynowanie też konserwuje żywność, ale powoduje większe straty i zmianę smaku przez wprowadzenie substancji konserwujących. Zamrażanie jest jedyną metodą utrwalania żywności, która nie powoduje utraty walorów smakowych i odżywczych produktów.Zamrażanie to skomplikowany proces, który poprzedza kilka etapów. Najpierw warzywa i owoce są starannie dobierane pod względem wysokiej jakości. Dzięki temu do produkcji są dopuszczane najlepsze warzywa i owoce. Następnie są one myte, krojone i blanszowanie (jest to proces poprzedzający mrożenie polegający na krótkotrwałym trwającym kilka minut ogrzaniu warzyw w temperaturze 85-100 stopni C. Blanszowanie zatrzymuje działanie enzymów tkankowych zapobiegając zmianom zabarwienia oraz walorów smakowych mrożonych warzyw. Dodatkowo niszczone są mikroorganizmy. Blanszowaniu poddaje się warzywa liściaste, groch, marchew, fasolę, szparagi, kukurydzę, kalafior i brokuły.  Dodatkowo proces ten powoduje, że dania, które przygotowujemy potrzebują mniej czasu na przygotowanie po rozmrożeniu. Na samym końcu warzywa są bardzo szybko zamrażane. Następuje to w specjalnym tunelu mroźniczym w strumieniu bardzo zimnego powietrza. Dzięki temu, że warzywa są zamrażane w taki sposób, nie sklejają się one ze sobą i zachowują swój naturalny wygląd i przede wszystkim zachowują swoje właściwości odżywcze.
Dla zachowania wartości odżywczych ważne jest także prawidłowe przechowywanie mrożonek w warunkach domowych i przygotowanie ich do spożycia. Owoce lub warzywa najlepiej od razu po wyjęciu z zamrażalnika gotować lub też rozmrażać  bezpośrednio przed spożyciem i nigdy pod ciepłą wodą. Jeśli żywność nie będzie poddawana obróbce termicznej, lepiej rozmrażać ją w lodówce niż w temperaturze pokojowej. Bardzo ważne jest, aby po rozmrożeniu – nawet częściowym – ponownie jej nie zamrażać. Może to bowiem spowodować namnażanie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Na każdej paczce produktu mrożonego takie ostrzeżenie powinno się znaleźć. Podobnie zresztą jak wiele innych informacji, np. jak długo potrawę można przechowywać w zależności od temperatury w zamrażalniku.” Źródło: 

http://zdrowezywienie.w.interia.pl/ciekawostki.htm  

 

1 Reply to "Marchewka z groszkiem i Fasolka szparagowa na ciepło"

  • comment-avatar
    Eve 21 lutego 2012 (09:53)

    I u mnie w domku często fasola gości na stole i ta mrożona i ta ze słoików, którą sama zapasteryzowałam;) Oby do lata i świeżych warzyw i owoców!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.