Alergia na sezam

Sezam włączony do grupy największych alergenów!

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych dnia 14. kwietnia br. uchwaliła nową ustawę o bezpieczeństwie, leczeniu, edukacji i badaniach w alergiach pokarmowych. Dokument ten uznaje się za bardzo ważny akt prawny, ponieważ wprowadza w Stanach Zjednoczonych obowiązek informowania na opakowaniach o alergenie, jakim jest sezam. Nakłada też na Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej obowiązek regularnego przeglądu obiecujących metod leczenia i badań nad alergią pokarmową.

Jednoczenie, sezam został włączony jako dziewiąty do grupy największych alergenów spożywczych, o którym producenci żywności powinni ostrzegać osoby z alergiami pokarmowymi. Umieszczenia odpowiedniej informacji wymaga Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Mamy więc już nie Wielką ósemkę alergenów, a Wielką Dziewiątkę Alergenów.

Zaliczamy do niej:

  1. mleko krowie
  2. jaja
  3. ryby
  4. skorupiaki, mięczaki
  5. orzechy
  6. orzechy arachidowe
  7. soja
  8. pszenica
  9. sezam

Specjaliści podkreślają, że ustawa ta przyniesie korzyści 85 milionom Amerykanów dotkniętych alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi, z których 32 miliony wykazuje reakcje potencjalnie zagrażające życiu, takie jak na przykład anafilaksja.

Samą alergię na sezam stwierdza się u 1,6 miliona Amerykanów. W Europie ilość ta może wynosić nawet 3,7 milionów osób, a w Polsce około 190 tysięcy osób.

Sezam jest często używanym składnikiem, jednak do tej pory na etykietach w Stanach Zjednoczonych mógł być oznaczany jako naturalne przyprawy czy naturalne aromaty. W tej sytuacji osoby, dla których sezam jest alergenem o potencjalnym działaniu zagrażającym życiu, nie mogły mieć pewności dotyczącej bezpieczeństwa produktów dostępnych na amerykańskim rynku.

Alergia na sezam i znakowanie alergenów w Europie

Szacuje się, że zaledwie do 2025 roku co drugi Europejczyk będzie cierpiał na przynajmniej jeden typ alergii.

W krajach Unii Europejskiej już od 2011 roku istnieje obowiązek znakowania konkretnych alergenów spożywczych. Pomimo faktu, że każdy produkt może być alergenem w zależności od indywidualnych uwarunkowań, to jednak 14 grup produktów zostało uznanych za najbardziej alergenne i właśnie w stosunku do nich konieczne jest znakowanie.

Należą do nich:

  • zboża zawierające gluten,
  • skorupiaki i produkty pochodne,
  • jaja i produkty pochodne,
  • ryby i produkty pochodne, z wyjątkiem niektórych produktów zawierających żelatynę rybną,
  • orzeszki ziemne i produkty pochodne,
  • soja i produkty pochodne, z wyjątkiem całkowicie rafinowanego oleju i tłuszczu sojowego,
  • mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą), z wyjątkiem serwatki wykorzystywanej do produkcji destylatów alkoholowych oraz laktitolu,
  • orzechy, w tym migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje, orzechy makadamia,
  • seler i produkty pochodne,
  • gorczyca i produkty pochodne,
  • nasiona sezamu i produkty pochodne,
  • dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniach powyżej określonych wartości,
  • łubin i produkty pochodne
  • mięczaki i produkty pochodne

Pisałam o tym w książce “Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi. Dania na wiosnę i lato”

Właściwości sezamu

Sezam dostarcza wielu ważnych składników odżywczych. Ziarna sezamu niełuskanego zawierają aż 1160 mg wapnia w 100 g – niemal 10 razy więcej niż 100 ml mleka!

Z alergią na sezam może być powiązana także alergia na orzechy. Aż 25% osób uczulonych na orzechy wykazuje alergię także na ziarna sezamu.

Większość białek obecnych w nasionach sezamu to białka zapasowe. Główny alergen sezamu Ses i 1 jest termostabilny, oporny na działanie wysokich temperatur.

Olej sezamowy jest często ukrytym alergenem w pokarmach, dodatkowo używany jest też do produkcji kosmetyków np. kremów, maści oraz w przemyśle farmaceutycznym.

W przypadku alergii na wiele produktów spożywczych lub jednoczesnych alergii krzyżowych, warto uwzględnić w diecie alergika inne źródła wapnia. Tabele z zamiennikami bogatymi w wapń, a także źródła żelaza i magnezu znajdziesz w książce Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie. Wielki Powrót.

Nowości u MAG

Nawiązałam współpracę z międzynarodową organizacją INUNIMAI, która prowadzi działalność naukową i dydaktyczną wśród lekarzy i pacjentów w wielu krajach Europy i świata. Jest to międzynarodowa sieć uniwersytetów medycznych i wydziałów podyplomowych studiów medycznych w dziedzinie Alergologii Molekularnej i Immunologii pod patronatem Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Razem przygotujemy kilka ciekawych projektów. Pojawią się nowe treści i webinary. Będę o tym informować na bieżąco

Jako pierwsi o nowościach dowiadują się zawsze studenci Akademii MAG!

Dlatego niezmiennie zachęcam rodziców alergików do dołączenia do Akademii MAG. Wystarczy zapisać się na Newsletter MAG a w każdy poniedziałek i czwartek na skrzynkę pocztową trafi ogromna dawka wiedzy.

Wystarczy, że zostawisz swój adres email i potwierdzisz zapis na Newsletter MAG, a życie z alergią stanie się bardziej przyjazne.

Więcej na temat Akademii MAG przeczytasz TUTAJ.

Poniedziałkowa Akademia MAG
Poniedziałkowa Akademia MAG

1 Reply to "Alergia na sezam"

  • comment-avatar
    Kasia 26 października 2023 (04:45)

    Dziękuję za tak wartościowy wpis. Bardzo mi Pani pomogła. ❤️

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.