Pylenie drzew – jak chronić się w czasie pylenia?

Pylenie roślin rozpoczyna się w Polsce już w styczniu od leszczyny, a kończy dopiero w październiku na ambrozji. Zajrzyj do wpisu Alergia na pyłki roślin, w którym znajdziesz kalendarz pylenia na obecny rok.

Czy wiesz, że w alergii wziewnej, ilość objawów alergicznych oraz ich nasilenie zależą wprost proporcjonalnie od stężenia alergenu (pyłków) w 1m3?

W przypadku pyłku brzozy pierwsze objawy pojawiają się gdy stężenie tych pyłków w powietrzu osiąga poziom 20 ziaren w 1 metrze sześciennym.

Objawy nasilone pojawiają się przy 90 ziarnach brzozy a objawy duszności, gdy ilość tych ziaren w powietrzu osiąga poziom 155 w 1 metrze sześciennym.

O alergii na brzozę dowiesz się więcej poznając treść wpisu pt. Alergia na brzozę:)

Jest już także dostępny nowy MAGiczny e-book “30 przepisów na… CZAS PYLENIA BRZOZY“, a właściwie na czas pylenia wszystkich drzew z rodziny bukowatych. Znajdziesz w nim 14 stron merytorycznej wiedzy na temat alergii na pyłki i alergii pokarmowo-pyłkowych.

E-book 30 przepisów na... CZAS PYLENIA BRZOZY

Pierwszym krokiem profilaktyczno-leczniczym, tak jak w alergii pokarmowej, jest identyfikacja (diagnoza) alergenu a następnie jego eliminacja. O ile w przypadku alergii pokarmowej jest to możliwe, to w sytuacji alergii wziewnych całkowite usunięcie alergenów z otoczenia nie ma szans.

Możemy jednak znacznie ograniczyć narażenie na alergen wziewny, czyli na np. na pyłki roślin czy roztocze kurzu domowego.

Zastosuj zestaw sprawdzonych rad na czas pylenia roślin:

Sprawdzaj komunikaty o stężeniu pyłków roślin w twojej okolicy. Możesz skorzystać np. ze strony Polskiej Sieci Aerobiologicznej.

Unikaj miejsc, gdzie stężenie pyłków jest największe, np. miejskich parków i miejsc zanieczyszczonych spalinami, zwłaszcza przy głównych drogach.

Nie wychodź z domu na początku deszczu, gdy pyłki roślin są spłukiwane na ziemię.

Na spacer wybieraj się dopiero gdy skończy padać, wtedy powietrze jest najczystsze.

Podczas spaceru noś okulary, czapkę z daszkiem, ubranie z długim rękawem.

Noś maseczkę ochronną.

Po każdym spacerze przemyj twarz, wypłucz nos wodą morską i oczy płynem fizjologicznym.

Zmień odzież, a najlepiej skorzystaj z prysznica.

Gdy pylenie jest największe, unikaj wysiłku na świeżym powietrzu.

Podróżuj samochodem z zamkniętymi oknami i korzystaj z filtra przeciwpyłkowego.

Zamykaj okna w godzinach silnego pylenia oraz na początku deszczu.

Możesz także ochronić okna specjalnymi siatkami, które ograniczają przedostawanie się pyłków.

Pierz w temperaturze co najmniej 55 stopni i susz pranie w warunkach domowych.

Co jeszcze możesz zrobić?

Dodatkowo, unikaj produktów reagujących krzyżowo z pyłkami roślin, na które występuje uczulenie.

Przy alergii wziewnej sprawdź, które produkty spożywcze mogą krzyżować się z danym gatunkiem roślin. Obserwuj indywidualne reakcje! O tym co jeść a czego nie jeść gdy pylą drzewa i trawy dowiesz się z wpisu na blogu (kliknij).

Przy silnej alergii wziewnej rozważ także przeniesienie się w miejsce, gdzie stężenie uczulających pyłków jest najmniejsze – np. nad morze lub w wysokie góry. Poznaj MAGiczną historię!

Więcej porad na okres pylenia brzozy i pylenia traw znajdziesz w książce Mama Alergika Gotuje. Z dziećmi. Dania na wiosnę i lato.

MAG3 Pylenie drzew

No Replies to "Pylenie drzew – jak chronić się w czasie pylenia?"

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.