Pylenie roślin rozpoczyna się w Polsce już w styczniu od leszczyny, a kończy dopiero w październiku na ambrozji. Zajrzyj do wpisu Alergia na pyłki roślin, w którym znajdziesz kalendarz pylenia na obecny rok.
Czy wiesz, że w alergii wziewnej, ilość objawów alergicznych oraz ich nasilenie zależą wprost proporcjonalnie od stężenia alergenu (pyłków) w 1m3?
W przypadku pyłku brzozy pierwsze objawy pojawiają się gdy stężenie tych pyłków w powietrzu osiąga poziom 20 ziaren w 1 metrze sześciennym.
Objawy nasilone pojawiają się przy 90 ziarnach brzozy a objawy duszności, gdy ilość tych ziaren w powietrzu osiąga poziom 155 w 1 metrze sześciennym.
O alergii na brzozę dowiesz się więcej poznając treść wpisu pt. Alergia na brzozę:)
Jest już także dostępny nowy MAGiczny e-book “30 przepisów na… CZAS PYLENIA BRZOZY“, a właściwie na czas pylenia wszystkich drzew z rodziny bukowatych. Znajdziesz w nim 14 stron merytorycznej wiedzy na temat alergii na pyłki i alergii pokarmowo-pyłkowych.
Pierwszym krokiem profilaktyczno-leczniczym, tak jak w alergii pokarmowej, jest identyfikacja (diagnoza) alergenu a następnie jego eliminacja. O ile w przypadku alergii pokarmowej jest to możliwe, to w sytuacji alergii wziewnych całkowite usunięcie alergenów z otoczenia nie ma szans.
Możemy jednak znacznie ograniczyć narażenie na alergen wziewny, czyli na np. na pyłki roślin czy roztocze kurzu domowego.
Zastosuj zestaw sprawdzonych rad na czas pylenia roślin:
Sprawdzaj komunikaty o stężeniu pyłków roślin w twojej okolicy. Możesz skorzystać np. ze strony Polskiej Sieci Aerobiologicznej.
Unikaj miejsc, gdzie stężenie pyłków jest największe, np. miejskich parków i miejsc zanieczyszczonych spalinami, zwłaszcza przy głównych drogach.
Nie wychodź z domu na początku deszczu, gdy pyłki roślin są spłukiwane na ziemię.
Na spacer wybieraj się dopiero gdy skończy padać, wtedy powietrze jest najczystsze.
Podczas spaceru noś okulary, czapkę z daszkiem, ubranie z długim rękawem.
Noś maseczkę ochronną.
Po każdym spacerze przemyj twarz, wypłucz nos wodą morską i oczy płynem fizjologicznym.
Zmień odzież, a najlepiej skorzystaj z prysznica.
Gdy pylenie jest największe, unikaj wysiłku na świeżym powietrzu.
Podróżuj samochodem z zamkniętymi oknami i korzystaj z filtra przeciwpyłkowego.
Zamykaj okna w godzinach silnego pylenia oraz na początku deszczu.
Możesz także ochronić okna specjalnymi siatkami, które ograniczają przedostawanie się pyłków.
Pierz w temperaturze co najmniej 55 stopni i susz pranie w warunkach domowych.
Co jeszcze możesz zrobić?
Dodatkowo, unikaj produktów reagujących krzyżowo z pyłkami roślin, na które występuje uczulenie.
Przy alergii wziewnej sprawdź, które produkty spożywcze mogą krzyżować się z danym gatunkiem roślin. Obserwuj indywidualne reakcje! O tym co jeść a czego nie jeść gdy pylą drzewa i trawy dowiesz się z wpisu na blogu (kliknij).
Przy silnej alergii wziewnej rozważ także przeniesienie się w miejsce, gdzie stężenie uczulających pyłków jest najmniejsze – np. nad morze lub w wysokie góry. Poznaj MAGiczną historię!
Więcej porad na okres pylenia brzozy i pylenia traw znajdziesz w książce Mama Alergika Gotuje. Z dziećmi. Dania na wiosnę i lato.
No Replies to "Pylenie drzew – jak chronić się w czasie pylenia?"