Alergia na smog i MAGiczna historia cd.

Już ponad 5 lat mieszkamy nad morzem.

O przeprowadzce zdecydowałam praktycznie z dnia na dzień. Obserwowałam zmiany i dolegliwości, jakie zachodziły u syna i porównywałam je ze sobą.

Mój Alergik jest uczulony na cały zestaw pyłków, a jednak nawet pobyt na wsi, nie wpływał na niego tak źle, jak pobyt w Warszawie.

Alergia na smog

Zaczęłam interesować się tym, czy smog i zanieczyszczone powietrze mogą nasilać objawy chorób alergicznych. Nie bez przyczyny w mojej piątej książce umieściłam obszerny artykuł napisany przez dr Piotra Dąbrowieckiego na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie.

Gdy mieszkaliśmy w Warszawie, mój syn miał problem nawet by się śmiać, bo od razu pojawiał się u niego duszący kaszel. Zaognione zmiany skórne na twarzy nie pozwalały mu funkcjonować. Opuszczał zajęcia w szkole, cierpiał fizycznie i psychicznie. Ten etap i kwestie decyzji o przeprowadzce opisałam zarówno na blogu, jak i w książce „Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie i Nowocześnie” pt. MAGiczna historia.

Poznaj wpisy z bloga na ten temat:

Kim jest MAG? MAGiczna historia oraz Eksperyment morze.

Kiedy pytałam o wpływ smogu i zasadność przeprowadzki, lekarze nie potrafili mi odpowiedzieć czy przeniesienie się nad morze wniesie pozytywne zmiany. Usłyszałam opinie, że poprawa będzie ale na krótko.

Minął 5 rok

Zmiany skórne zdarzają się u syna co jakiś czas. Najczęściej dlatego, gdyż jako nastolatek „testuje swoje ograniczenia”. Bądź pewna, że przez ten etap też będziesz przechodzić. Przez większość czasu jednak, moje dziecko funkcjonuje jak inni rówieśnicy. Nie ma problemów oddechowych.

5 lat temu posłuchałam intuicji i zaufałam swoim obserwacjom.

Wczoraj pojawiły się informacje prasowe o pilotażowych badaniach przeprowadzonych przez krakowskich lekarzy, które potwierdziły, że smog może wywołać alergię. Trzydziestu ściśle wyselekcjonowanych pacjentów podzielono na dwie grupy. W pierwszej grupie znalazły się osoby bez żadnych alergii, a drugą stanowili uczuleni na pyłki brzozy.

Próbki smogu dodano do świeżej krwi badanych. Okazało się, że pył PM 2,5 uczulił 75% zdrowych osób oraz 83% osób z alergią na brzozę. Komórki krwi osób zdrowych zareagowały na pył PM 2,5 tak jak reagują komórki alergika na pyłki brzozy.

Wynik prac lekarzy oznacza, że smog jest alergenem!

Podobno to pierwsze takie badanie reakcji krwi na smog.

Wykazano również, że liczba astmatyków i osób z alergicznym nieżytem nosa jest wyższa wśród mieszkających blisko głównych ulic, niż u mieszkających w miejscach bardziej zielonych z dala od głównych ciągów komunikacyjnych.

Ile razy oczekiwałaś potwierdzenia w badaniach, że to co obserwujesz jest tym co podejrzewasz?

Nie na wszystko zdobędziesz od razu wyniki badań. Ale jeśli jesteś uważnym rodzicem, obserwujesz swoje dziecko przez całą dobę, to nie bój się zaufać swojej intuicji i tym obserwacjom. Nie daj się przekonać, że nie szkodzi dziecku coś, co Twoim zdaniem pogarsza jego stan zdrowia.

Wiele reakcji nie jest natychmiastowych, trudno je zdiagnozować. Mogą wystąpić po kilku godzinach a nawet kilku dniach. Nie wszystkie reakcje to alergia pokarmowa.

Czytaj, zwiększaj swoją świadomość. Edukuj się, by więcej rozumieć, ale nie trać czujności i ufaj swojej intuicji. Jeśli potrzebujesz wsparcia, dołącz do MAGicznej Grupy Wsparcia na FB.

Jeśli chcesz zrozumieć więcej na temat życia z alergią, zapisz się na Newsletter MAG i dołącz tym samym do Akademii MAG.

Okno zapisu znajduje się w pasku po prawej stronie bloga.

Obserwujesz działania zanieczyszczonego powietrza na swoje zdrowie i dziecka?

Daj znać w komentarzu.

Fot. IGOR WOJTKOWIAK

No Replies to "Alergia na smog i MAGiczna historia cd."

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.