Testy serologiczne Euroline

Zaczął się okres pylenia, który dla wielu alergików oznacza szereg problemów zdrowotnych. Już w połowie stycznia, w niektórych rejonach naszego kraju, pojawiły się w atmosferze pyłki leszczyny i olszy. Marzec to szczytowy okres pylenia tych drzew. Maj to czas pylenia drzew liściastych, wtedy także zaczną dokuczać nam trawy i zboża. W sierpniu i we wrześniu będą dominować ziarna pyłku bylicy.  

Niebawem, bo w kwietniu, zacznie pylić brzoza i to ona w okresie wiosennym jest najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek.  W Polsce pylenie brzozy przypada na drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja, na szczęście czas unoszenia się pyłków nie trwa długo. Objawy kliniczne u osób uczulonych na alergeny pyłku brzozy pojawią się zapewne nagle. Warto wcześniej skontaktować się z alergologiem i omówić sposób leczenia. Objawy chorobowe typowe dla pyłku brzozy to :

  • okresowy alergiczny nieżyt nosa (wodnista wydzielina, świąd nosa, kichanie, upośledzona drożność nosa)
  • zapalenie spojówek (zaczerwienienie i pieczenie spojówek, łzawienie)
  • atopowa astma pyłkowa (duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej)

Z pyłkowicą nierozerwalnie związana jest alergia pokarmowa, powiązana krzyżowo.   Na czym polega alergia krzyżowa?   Polega ona na występowaniu reakcji alergicznych w jednym czasie na co najmniej dwa alergeny o zbliżonej budowie białkowej. Może ona dotyczyć alergenów spokrewnionych lub niespokrewnionych ze sobą. Obserwuje się reakcje krzyżowe pomiędzy:

  • różnymi alergenami pokarmowymi (np. mleko krowie – mięso wołowe),
  • pokarmowymi i wziewnymi (np. pyłki traw – pomidor, bylica – seler, marchew),
  • pokarmowymi i kontaktowymi (lateks – banan, awokado).

Są to najczęściej reakcje natychmiastowe z udziałem przeciwciał IgE.

Testy serologiczne EUROLINE

  Żeby wiedzieć, co nas uczula, trzeba się przebadać. Na szczęście dostęp do testów diagnozujących choroby alergiczne nie stanowi już problemu. O tym, jakie badania wykonać alergikom, pisałam we wpisie pt. 20 MAGicznych porad na start w walce z alergią.   Pierwsze testy z krwi, jakie wykonałam mojemu alergikowi, były to panele wziewny i pokarmowy. Testy serologiczne są podstawowym narzędziem dla lekarza przy diagnozowaniu osoby z podejrzeniem alergii IgE-zależnej, a służą do wykrycia specyficznych przeciwciał klasy IgE wywołujących reakcje alergiczne.   Przez 11 lat zrobiłam szereg testów mojemu synowi. Segreguję je i przeglądam co jakiś czas, porównując z najnowszymi. Moją uwagę przykuły testy, które bardzo dokładnie pokryły się z najnowszymi wynikami badań molekularnych. Ich nazwa brzmiała Profil EUROLINE Pediatryczny.   Po nitce do kłębka i trafiłam na stronę alergiczne.info. Zapoznałam się z szeregiem informacji o rodzajach testów i dostępnych profilach. Znalazłam tam ofertę obejmującą panele zróżnicowane pod kątem składu alergenów (pokarmowe, wziewne, mieszane, jady owadów) oraz pod kątem liczby alergenów w jednym teście (od 2 do nawet 54 w jednym badaniu), a także nowoczesne testy oparte o komponenty alergenowe identyfikujące np. reakcje krzyżowe.   Moim odkryciem była jednak WYSZUKIWARKA LABORATORIÓW wykonujących testy EUROLINE.   Wystarczy kliknąć na ikonę główną w lewym, górnym rogu strony, a pojawi się podstrona z opisem „Wyszukaj Najbliższe Laboratorium”. Wpisujemy nazwę miasta lub adres – jako wynik wyszukiwania otrzymamy 3 najbliższe lokalizacje wykonujące testy EUROLINE.  

Euroline

  Możemy również zaznaczyć podejrzane kategorie, wówczas zawężamy wyszukiwanie do alergenów, zaznaczamy te, które nas interesują i klikamy „Szukaj”.  Zrzut ekranu 2016-03-2 o 21.52.32   Istnieje również możliwość wyszukania laboratoriów wykonujących konkretne profile EUROLINE. Klikamy zakładkę „Dostępne Profile”, wybieramy profil i klikamy przycisk „Wyszukaj Laboratorium wykonujące ten profil”.  

Zrzut ekranu 2016-03-2 o 21.56.03

 

Zrzut ekranu 2016-03-2 o 21.54.11

  Wyniki wyszukiwania pokazują adresy laboratoriów, gdzie można zrobić interesujące nas testy. Zobaczymy także, jaki rodzaj testu można wykonać w laboratorium, jego dokładny opis i zakres alergenów oraz dane teleadresowe laboratorium.   Zrzut ekranu 2016-03-2 o 21.53.41 Pozostaje zadzwonić do wybranego laboratorium  i tam dopytać o szczegóły, zwłaszcza te związane z ceną, bo resztę da się wyczytać na stronie alergiczne.info. W zakładce „Pytania” znalazłam odpowiedź odnośnie cennika, ale są to ogólne informacje, ponieważ każde laboratoriom posiada swój własny cennik.   Zrzut ekranu 2016-03-2 o 21.57.21 Producentem testów EUROLINE jest firma EUROIMMUN, która istnieje na naszym rynku od 15 lat.  Testy EUROLINE od lat wykorzystuje Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” i kilkaset innych polskich laboratoriów. Test Konrada wykonywany był przez szpital Banacha w Warszawie.   Jestem ciekawa waszych wrażeń z tej wyszukiwarki. Moim zdaniem jest to bardzo przydatne narzędzie ułatwiające nie tylko zlokalizowanie najbliższej placówki, w której można wykonać testy, ale także dające szereg odpowiedzi na pytania pojawiające się, gdy zaczynamy myśleć o diagnostyce alergika. Zachęcam do testowania Wyszukiwarki i komentowania. To od waszego zaangażowania zależy czy współpraca z Euroimmun przyniesie korzyści dla fanów MAG np. w postaci darmowych testów serologicznych.   Dużo zdrowia dla wszystkich i miłego serfowania po stronach alergiczne.info  

author-avatar

Od 8 lat na drugie mam MAG. Wyczarowałam ponad 1000 przepisów bez alergenów. Propaguję zdrowy styl życia i udowadniam, że pomimo ograniczeń w diecie można jeść smacznie i zdrowo. Jestem mamą 25-letniej Natalii i 15-letniego Konrada. Dzięki alergii syna odkryłam w sobie wiele nowych umiejętności. Najwięcej kulinarnych pomysłów przychodzi mi do głowy, gdy do wyboru mam tylko kilka składników. Bieganie jest moim sposobem na stres i dobre samopoczucie. Ukończyłam maraton i jestem z tego bardzo dumna. Krok po kroku realizuję swoje marzenia. Poczuj się wyjątkowo w moim MAGicznym świecie!

5 komentarzy to "Testy serologiczne Euroline"

  • comment-avatar
    Anna Szydłowska 9 marca 2016 (10:15)

    Moja corka miala testy z krwi takie standardowe brak alergii testy immunocap brak alergi testy skorne alergia na brzoze trawy i lekka na kirz. A jak sie to ma w rzeczywistosci? Siadajac na trawe w okresie oylenia ma wysypke na calej pupie i nozkach gdy byli brzoza topola ma katar i nie moze jest jablek do tego ma alergie na bialko mleka krowiego ktora obserwuje po spozyciu nawet sladowej ilosci w postaci straszliwego AZS. No wiec nie wiem jak te testy maka sie do rzeczywistosci. Zastanawiam sie nad kolejnymi ale sam imnunocap kosztowal mnie 1600 zl i nie dal zadnej odpowiedzi bo nie wyszla tam zadna z alergii. Musze dokladnie przeanalizowac stronke ktora podalas. Moja corka ma do tego refluks wiec zwazamy na to co i jak bo alergen moze spowodowac wiele roznych reakcji. Zastanawiam sie jedbak bad tym jak czuly jest test i czy rzeczywiscie jest sliteczny. Nie watpliwie zaciekawil mnie jednak artykul. Pzdr

  • comment-avatar
    Piotr Nosal 9 marca 2016 (10:21)

    Nie wiedziałem, że można robić testy na alergie z krwi, zawsze mnie męczyli skrónymi. Ale chętnie skorzystam! Wyszukiwarka wygląda ciekawie, muszę się dokładniej zapoznać o co chodzi. Ale wielkie dzięki za info!

    • comment-avatar
      Katarzyna Jankowska 14 marca 2016 (08:04)

      Dla mnie testy z krwi są podstawą. Testy skórne wykorzystuje się gdy choroba ma podłoże dermatologiczne, może w pana przypadku były bardziej wskazane. Nie mniej jednak u mojego syna występują zmiany skórne ale jak się okazało, a testy z krwi to potwierdziły, wynikały one z alergii pokarmowej/krzyżowej.

  • comment-avatar
    Dor 9 kwietnia 2016 (11:16)

    Bardzo drogi panel pediatryczny za 300 zł wyrzucił wyniki z dupy: nie wyszło uczulenie na żadne białko mleka (z potężną reakcją skórną walczymy od urodzenia), ani na białko jaja kurzego, które tez od zawsze daje objawy – ani na pleśń, kurz i inne oczywistości. Nie wiem, czy te testy cokolwiek dają – może tylko fałszywą nadzieję zrozpaczonym rodzicom alergików

    • comment-avatar
      Katarzyna Jankowska 12 kwietnia 2016 (18:07)

      To są testy IgE zależne, a reakcje mogą wynikać także z nietolerancji i innych czynników. W sumie warto się cieszyć, że nie wychodzi alergia pokarmowa IgE zależna, ponieważ tę trudniej pokonać. W jakim wieku było dziecko?
      Gdyby ta diagnostyka była taka prosta i jednostronna byłoby nam łatwiej, ale tak nie jest. Robiłam różne testy, powtarzałam je co jakiś czas by sprawdzać czy coś się nie zmieniło, tylko że u nas jest typowa IgE zależna reakcja i zawsze wychodziła w testach. Trzeba szukać przyczyn zmian alergicznych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.