Zaczął się okres pylenia, który dla wielu alergików oznacza szereg problemów zdrowotnych. Już w połowie stycznia, w niektórych rejonach naszego kraju, pojawiły się w atmosferze pyłki leszczyny i olszy. Marzec to szczytowy okres pylenia tych drzew. Maj to czas pylenia drzew liściastych, wtedy także zaczną dokuczać nam trawy i zboża. W sierpniu i we wrześniu będą dominować ziarna pyłku bylicy.
Niebawem, bo w kwietniu, zacznie pylić brzoza i to ona w okresie wiosennym jest najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek. W Polsce pylenie brzozy przypada na drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja, na szczęście czas unoszenia się pyłków nie trwa długo. Objawy kliniczne u osób uczulonych na alergeny pyłku brzozy pojawią się zapewne nagle. Warto wcześniej skontaktować się z alergologiem i omówić sposób leczenia. Objawy chorobowe typowe dla pyłku brzozy to :
- okresowy alergiczny nieżyt nosa (wodnista wydzielina, świąd nosa, kichanie, upośledzona drożność nosa)
- zapalenie spojówek (zaczerwienienie i pieczenie spojówek, łzawienie)
- atopowa astma pyłkowa (duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej)
Z pyłkowicą nierozerwalnie związana jest alergia pokarmowa, powiązana krzyżowo. Na czym polega alergia krzyżowa? Polega ona na występowaniu reakcji alergicznych w jednym czasie na co najmniej dwa alergeny o zbliżonej budowie białkowej. Może ona dotyczyć alergenów spokrewnionych lub niespokrewnionych ze sobą. Obserwuje się reakcje krzyżowe pomiędzy:
- różnymi alergenami pokarmowymi (np. mleko krowie – mięso wołowe),
- pokarmowymi i wziewnymi (np. pyłki traw – pomidor, bylica – seler, marchew),
- pokarmowymi i kontaktowymi (lateks – banan, awokado).
Są to najczęściej reakcje natychmiastowe z udziałem przeciwciał IgE.
Testy serologiczne EUROLINE
Żeby wiedzieć, co nas uczula, trzeba się przebadać. Na szczęście dostęp do testów diagnozujących choroby alergiczne nie stanowi już problemu. O tym, jakie badania wykonać alergikom, pisałam we wpisie pt. 20 MAGicznych porad na start w walce z alergią. Pierwsze testy z krwi, jakie wykonałam mojemu alergikowi, były to panele wziewny i pokarmowy. Testy serologiczne są podstawowym narzędziem dla lekarza przy diagnozowaniu osoby z podejrzeniem alergii IgE-zależnej, a służą do wykrycia specyficznych przeciwciał klasy IgE wywołujących reakcje alergiczne. Przez 11 lat zrobiłam szereg testów mojemu synowi. Segreguję je i przeglądam co jakiś czas, porównując z najnowszymi. Moją uwagę przykuły testy, które bardzo dokładnie pokryły się z najnowszymi wynikami badań molekularnych. Ich nazwa brzmiała Profil EUROLINE Pediatryczny. Po nitce do kłębka i trafiłam na stronę alergiczne.info. Zapoznałam się z szeregiem informacji o rodzajach testów i dostępnych profilach. Znalazłam tam ofertę obejmującą panele zróżnicowane pod kątem składu alergenów (pokarmowe, wziewne, mieszane, jady owadów) oraz pod kątem liczby alergenów w jednym teście (od 2 do nawet 54 w jednym badaniu), a także nowoczesne testy oparte o komponenty alergenowe identyfikujące np. reakcje krzyżowe. Moim odkryciem była jednak WYSZUKIWARKA LABORATORIÓW wykonujących testy EUROLINE. Wystarczy kliknąć na ikonę główną w lewym, górnym rogu strony, a pojawi się podstrona z opisem „Wyszukaj Najbliższe Laboratorium”. Wpisujemy nazwę miasta lub adres – jako wynik wyszukiwania otrzymamy 3 najbliższe lokalizacje wykonujące testy EUROLINE.
Możemy również zaznaczyć podejrzane kategorie, wówczas zawężamy wyszukiwanie do alergenów, zaznaczamy te, które nas interesują i klikamy „Szukaj”. Istnieje również możliwość wyszukania laboratoriów wykonujących konkretne profile EUROLINE. Klikamy zakładkę „Dostępne Profile”, wybieramy profil i klikamy przycisk „Wyszukaj Laboratorium wykonujące ten profil”.
Wyniki wyszukiwania pokazują adresy laboratoriów, gdzie można zrobić interesujące nas testy. Zobaczymy także, jaki rodzaj testu można wykonać w laboratorium, jego dokładny opis i zakres alergenów oraz dane teleadresowe laboratorium. Pozostaje zadzwonić do wybranego laboratorium i tam dopytać o szczegóły, zwłaszcza te związane z ceną, bo resztę da się wyczytać na stronie alergiczne.info. W zakładce „Pytania” znalazłam odpowiedź odnośnie cennika, ale są to ogólne informacje, ponieważ każde laboratoriom posiada swój własny cennik. Producentem testów EUROLINE jest firma EUROIMMUN, która istnieje na naszym rynku od 15 lat. Testy EUROLINE od lat wykorzystuje Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” i kilkaset innych polskich laboratoriów. Test Konrada wykonywany był przez szpital Banacha w Warszawie. Jestem ciekawa waszych wrażeń z tej wyszukiwarki. Moim zdaniem jest to bardzo przydatne narzędzie ułatwiające nie tylko zlokalizowanie najbliższej placówki, w której można wykonać testy, ale także dające szereg odpowiedzi na pytania pojawiające się, gdy zaczynamy myśleć o diagnostyce alergika. Zachęcam do testowania Wyszukiwarki i komentowania. To od waszego zaangażowania zależy czy współpraca z Euroimmun przyniesie korzyści dla fanów MAG np. w postaci darmowych testów serologicznych. Dużo zdrowia dla wszystkich i miłego serfowania po stronach alergiczne.info
5 komentarzy to "Testy serologiczne Euroline"
Anna Szydłowska 9 marca 2016 (10:15)
Moja corka miala testy z krwi takie standardowe brak alergii testy immunocap brak alergi testy skorne alergia na brzoze trawy i lekka na kirz. A jak sie to ma w rzeczywistosci? Siadajac na trawe w okresie oylenia ma wysypke na calej pupie i nozkach gdy byli brzoza topola ma katar i nie moze jest jablek do tego ma alergie na bialko mleka krowiego ktora obserwuje po spozyciu nawet sladowej ilosci w postaci straszliwego AZS. No wiec nie wiem jak te testy maka sie do rzeczywistosci. Zastanawiam sie nad kolejnymi ale sam imnunocap kosztowal mnie 1600 zl i nie dal zadnej odpowiedzi bo nie wyszla tam zadna z alergii. Musze dokladnie przeanalizowac stronke ktora podalas. Moja corka ma do tego refluks wiec zwazamy na to co i jak bo alergen moze spowodowac wiele roznych reakcji. Zastanawiam sie jedbak bad tym jak czuly jest test i czy rzeczywiscie jest sliteczny. Nie watpliwie zaciekawil mnie jednak artykul. Pzdr
Piotr Nosal 9 marca 2016 (10:21)
Nie wiedziałem, że można robić testy na alergie z krwi, zawsze mnie męczyli skrónymi. Ale chętnie skorzystam! Wyszukiwarka wygląda ciekawie, muszę się dokładniej zapoznać o co chodzi. Ale wielkie dzięki za info!
Katarzyna Jankowska 14 marca 2016 (08:04)
Dla mnie testy z krwi są podstawą. Testy skórne wykorzystuje się gdy choroba ma podłoże dermatologiczne, może w pana przypadku były bardziej wskazane. Nie mniej jednak u mojego syna występują zmiany skórne ale jak się okazało, a testy z krwi to potwierdziły, wynikały one z alergii pokarmowej/krzyżowej.
Dor 9 kwietnia 2016 (11:16)
Bardzo drogi panel pediatryczny za 300 zł wyrzucił wyniki z dupy: nie wyszło uczulenie na żadne białko mleka (z potężną reakcją skórną walczymy od urodzenia), ani na białko jaja kurzego, które tez od zawsze daje objawy – ani na pleśń, kurz i inne oczywistości. Nie wiem, czy te testy cokolwiek dają – może tylko fałszywą nadzieję zrozpaczonym rodzicom alergików
Katarzyna Jankowska 12 kwietnia 2016 (18:07)
To są testy IgE zależne, a reakcje mogą wynikać także z nietolerancji i innych czynników. W sumie warto się cieszyć, że nie wychodzi alergia pokarmowa IgE zależna, ponieważ tę trudniej pokonać. W jakim wieku było dziecko?
Gdyby ta diagnostyka była taka prosta i jednostronna byłoby nam łatwiej, ale tak nie jest. Robiłam różne testy, powtarzałam je co jakiś czas by sprawdzać czy coś się nie zmieniło, tylko że u nas jest typowa IgE zależna reakcja i zawsze wychodziła w testach. Trzeba szukać przyczyn zmian alergicznych.