Wakacje Alergika

Wakacje to czas wyjazdów i podróży. Marzymy o nich przez cały rok!
Jeśli chcemy, aby stały się one czasem wypoczynku, radości i pięknych wrażeń musimy się do nich dobrze przygotować. Jeśli nie chcemy, aby zdarzyły się nagłe wypadki, stres i rozczarowanie trzeba je bardzo dobrze zaplanować i zorganizować!
Czy Alergik może wyjeżdżać na wakacje? 
Dokąd powinien wyjechać, aby jego stan zdrowia się poprawił? 
Na co zwrócić uwagę przygotowując się do podróży? 
Co ze sobą zabrać? 
O czym bezwzględnie należy pamiętać?
Na te i jeszcze inne zwykle nasuwające się pytania postaram się tutaj odpowiedzieć. Podzielę się z Wami moim kilkuletnim doświadczeniem związanym z wakacjami Alergika. Do Was kieruję prośbę o komentowanie i dzielenie się Waszymi doświadczeniami.
Przygotowujemy obecnie serię poradników dla alergików. Z racji tego, że zaczęły się wakacje, jako pierwszy pojawi się poradnik pod tytułem “Wakacje Alergika”. Wypełnij krótką ankietę i daj znać, czy jesteś zainteresowana/y takim materiałem, zostawiając swój adres e-mail.
Razem możemy stworzyć jeszcze bardziej kompletny poradnik dla Alergików:)

Wakacje Alergika

Jak się przygotować

Przed podróżą

  • Skonsultujmy się z lekarzem, alergologiem. Poprośmy o recepty na niezbędne leki, tak aby nie zabrakło ich nam podczas pobytu. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o zapas maści, kremów dostępnych tylko na receptę.
  • Wykupmy dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Leczenie za granicą jest kosztowne.
  • Zastanówmy się jakie wybrać miejsce na urlop. Dostosujmy wybór lokalizacji do stanu zdrowia naszego Alergika. Każdy Alergik ma inny rodzaj schorzenia.
W przypadku tylko alergii pokarmowych decyzja czy wyjeżdżamy nad morze, jezioro czy w góry zależy wyłącznie od naszych preferencji. Przy alergii zarówno pokarmowej, jak i wziewnej (głównie pyłki roślin) w okresie wakacji pozostaje nam wyjazd nad morze lub wysoko w góry (powyżej 1200 m.n.p.m). 
Każda zmiana klimatu służy Alergikom!
Wybierając morze z ciepłą, dobrze zasoloną wodą, poza granicami kraju dodatkowo zwiększamy pozytywne aspekty wyjazdu. Zmiana otoczenia, kontakt z inną roślinnością, częste kąpiele w wodzie morskiej, mądre korzystanie z kąpieli słonecznych, to wszystko przyczyni się do poprawy skóry i stanu zdrowia Alergika.

Szukajmy na początek miejsc, apartamentów, hoteli przyjaznych Alergikom!

Kierujmy się podpowiedzią portali dla Alergików, gdzie można znaleźć informacje o bazie noclegowej czy restauracyjnej. Na stronie Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (The European Centre for Allergy Research Foundation) znajdziecie europejską bazę hoteli, miejsc, produktów z certyfikatem ECARF, czyli przyjaznych Alergikom.
Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej znajdziecie informacje o bazie restauracyjnej w Polsce oraz o miejscach wakacyjnych z dietą bezglutenową w kraju i za granicą.
Pytajmy znajomych, odwiedzajmy fora, strony i portale powiązane z alergią.

Wybierając prywatny apartament

Na początek zatroszczmy się o to, aby nie znajdował się on w pobliżu smażalni ryb, kutra rybackiego, cukierni, piekarni, wytwórni serów, mleczarni i innych tego typu podobnych miejsc, z  których unoszące się zapachy czy pyłki mogą zagrażać Alergikom!
Następnie sprawdźmy wyposażenie kuchenne wybranego apartamentu. Musimy przecież samodzielnie przygotowywać codzienne posiłki. Ważne, aby znajdowała się w nim lodówka z zamrażalnikiem, kuchenka najlepiej z piekarnikiem, czajnik bezprzewodowy, toster czy opiekacz, noże, tarka itp. Należy liczyć się z tym, że większość produktów oraz specyficznych urządzeń kuchennych (jak; blendery, maszyny do chleba, gofrownice) będziemy musieli przywieźć ze sobą. Proponuję zabrać ze sobą także własną deskę do krojenia.
Zakupy spożywcze obecnie nie stanowią problemu dla osób z rożnymi ograniczeniami w diecie. Istnieje możliwość zamówienia brakujących asortymentów w sklepach internetowych z dostawą na miejsce naszego pobytu. Przygotujmy listę sklepów internetowych z żywnością dla Alergika (kontakt telefoniczny, adres emailowy), pozwoli to nam nie marnować cennego czasu na zbędne czynności podczas urlopu.
Obecnie jest już duża dostępność zdrowej żywności w zwykłych sklepach spożywczych. Po przyjeździe na miejsce pobytu zróbmy rekonesans. Zapoznanie się z asortymentem sklepu, z godzinami dostaw świeżego pieczywa, warzyw czy owoców ułatwi nam życie. W miejscowościach sezonowo wypoczynkowych takie sklepy rządzą się swoimi prawami. Czytajmy etykiety i starajmy się w czasie wakacyjnego pobytu nie testować nowych produktów u naszego Alergika.

Jakie produkty spożywcze zabrać ze sobą?

  • Mleko i śmietany roślinne
  • Masło klarowane i margaryny bezmleczne
  • Pieczywo, makarony  bezglutenowe
  • Specyficzne mąki i kasze
  • Domowe przetwory
  • Syropy roślinne
  • Domowe ciasteczka, batoniki
  • Zapas ekologicznych warzyw i owoców
  • Mięso wiadomego pochodzenia, wędliny, paróweczki ekologiczne (możemy przechowywać w zamrażalniku)
  • Przygotowane na wyjazd ulubione potrawy, które także na miejscu możemy zamrozić a potem sukcesywnie je wykorzystać
Inne półprodukty zwykle jesteśmy w stanie kupić na miejscu (kasze, makarony, ryż), chyba że używamy tylko sprawdzonych, więc zabieramy je także z domu.
Zadbaliśmy o prowiant i możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków. Kolejnym ważnym elementem przygotowań wakacyjnych jest sprawdzenie wyposażenia samego lokalu. Wybierajmy raczej nowoczesne pomieszczenia pozbawione rustykalnej aranżacji wnętrz. Ważne jest, aby apartament nie posiadał dywanów, wykładzin, zasłon i narzut (można poprosić o ich usunięcie na czas pobytu, z wykładziną raczej to niemożliwe:)
Podłoga w lokalu powinna być łatwa do utrzymania czystości (panele, parkiet). Prośmy o odkurzacz tylko do naszej dyspozycji, sprzęt do mycia podłogi (mop, wiadro). Jeśli wyjeżdżamy z małymi dziećmi ważnym wyposażeniem apartamentu jest także pralka, suszarka do ubrań i żelazko.

Jakie akcesoria mieszkaniowe zabrać ze sobą?

  • Środki czystości (płyny, ściereczki, ręczniki papierowe, proszek do prania)
  • Własną pościel dla Alergika, jego koc, poduszkę i ręczniki
  • Inne urządzenia które stosujemy na co dzień: np. jonizator
Dla komfortu naszego pobytu nie zapominajmy o przyjemnościach. Nad polskim morzem czy w górach z pogodą bywa różnie, więc przyda się w naszym apartamencie odbiornik telewizyjny czy dvd (ja zabieram jeszcze baterie do pilota i przedłużacz). Zabierzmy z domu ulubione filmy, bajki, gry planszowe, książki, karty, malowanki, kredki itp. Komfort psychiczny, wypoczywanie bez stresu, relaks są bardzo ważnymi elementami w walce z alergią.

Wybierając hotel

Na początek kierujmy się miejscem przyjaznym Alergikom, będzie nam zdecydowanie łatwiej zapewnić sobie komfort wypoczynku,  a osobie uczulonej odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania. W hotelach przystosowanych dla osób uczulonych dużą wagę przykłada się do czystości, nie wprowadza się zwierząt, nie wolno palić papierosów. W pokojach powinny być zapewnione pościel i materace antyalergiczne, wyprane w odpowiednich środkach czystości. Z założenia, hotelowe restauracje serwują potrawy pozbawione alergenów, przygotowywane ze zdrowej żywności (bez chemii, barwników, konserwantów). 
Osobiście nie odwiedziłam jeszcze takiego specjalnego hotelu. Do tej pory korzystaliśmy z bazy noclegowej w Polsce, jak i za granicą wybierając dobrej klasy hotele, w których spotykaliśmy się z dużym zrozumieniem odnośnie ograniczeń syna.

Jakie kroki należy poczynić wybierając się do hotelu, który nie jest specjalnym miejscem dla Alergików?

  1. Przy wyborze hotelu kierujmy się opiniami wcześniejszych gości. Odwiedzajmy portale internetowe, w których możemy z takimi opiniami się zapoznać jak: HolidayCheckTripAdvisor czy Oceniacz
  2. Korzystajmy z dobrych, sprawdzonych biur podróży. Niech poszukają dla nas hotel, który w dużej części spełnia nasze oczekiwania z uwzględnieniem tych specjalnych
  3. Zadzwońmy do wybranego hotelu i przedstawmy z jakim Alergikiem chcemy do nich przyjechać, pytając czy zapewnią nam bardziej specyficzne warunki jak np. specjalnie wysprzątany pokój dla niepalących, bez roślin, dywanów itp.
  4. Prośmy o przydzielenie nam pokoju z dala od chlorowanych basenów, np. bliżej morza, najlepiej na wyższym piętrze (aby uniknąć kontaktu z insektami)
  5. Wyślijmy również email z naszymi zapytaniami i oczekiwaniami z prośbą o odpowiedź (ja robię tak w przypadku hoteli za granicą)
  6. Zapytajmy o menu restauracyjne i możliwość przygotowania posiłków restauracyjnych smażonych np. na grillu bez podstawowych alergenów, bez panierek i dodatków
  7. Pytajmy czy możemy dostarczyć do kuchni np. własne mleko, paróweczki, pieczywo itp.
  8. Nie bójmy się zapytać czy hotel w ramach oferty nie mógłby nam zagwarantować kilku podstawowych produktów jak: mleko roślinne, pieczywo bezmleczno-bezjajeczne czy chleb bezglutenowy
  9. Ważne, aby w pokoju znajdowała się do naszej dyspozycji choćby mała lodówka (ja przechowuję w niej maści na bazie wody i cholesterolu, probiotyki, mleko itp.) oraz czajnik bezprzewodowy
  10. Po przyjeździe do hotelu poprośmy o rozmowę z szefem kuchni, niech oprowadzi nas podczas posiłku i pokaże, z których dań czy produktów możemy korzystać. W przypadku wyjazdu za granicę zawsze umawiam się z szefem kuchni (czasami korzystając z pomocy rezydenta), a on wyznacza dla nas kogoś z obsługi, do którego możemy się zwracać z pytaniami odnośnie potraw i ich składu. Specjalnie dla mojego Alergika przygotowują ciasto na pizzę czy sorbety
  11. Bądźmy konsekwentni i uparci w zdobywaniu informacji dotyczącej składu potraw i zawartości ewentualnych alergenów (chodzi o zdrowie naszych najbliższych!). Uprzejmie lecz uparcie dopytujmy się, podkreślając jak ta odpowiedź jest ważna dla zdrowia naszego dziecka
  12. Bądźmy przygotowani językowo: wcześniej napiszmy po angielsku tzw. słowniczek z podstawowymi słowami dotyczącymi alergii, zwrotami, pytaniami (najlepiej także w języku kraju do którego się wybieramy). Taki słowniczek przyda się nam także w przypadku wyjazdów poza hotel czy w sytuacji gdy będziemy zmuszeni skorzystać z opieki lekarskiej. (Jeśli będziecie zainteresowani, przygotujemy dla Was tu na blogu taki podstawowy słowniczek w języku angielskim:)
  13. Musimy liczyć się z tym, że asortyment dań w restauracjach hotelowych może być ograniczony, dlatego proponuję wybierać bardzo dobre hotele, gdzie duży nacisk kładzie się na różnorodność jedzenia (kuchnia śródziemnomorska, japońska, włoska, dania dla wegetarian itp.). Zawsze znajduję w nich potrawy, które mój Alergik może spożywać
  14. Zróbmy także rekonesans odnośnie restauracji w okolicach hotelu. Można już spotkać miejsca z posiłkami dla wegetarian czy wegan
UWAGA: 
Jeśli lista uczulających produktów jest bardzo duża, albo Alergik reaguje choćby na śladowe ilości alergenów, nie korzystajmy z takich szeroko dostępnych miejsc (hoteli i restauracji)!

Podróż samolotem:

Jeśli mamy wpływ na wybór linii lotniczych, możemy wybrać rodzaj posiłku na pokładzie samolotu. W wielu liniach lotniczych istnieje już możliwość zamówienia specjalnych posiłków podczas podróży.
Korzystając z tanich linii lotniczych czy wakacyjnych charterów musimy sami zabezpieczyć się w jedzenie dla Alergika. Ja przygotowuję kanapki, zabieram muffinki, batoniki owsiane, banany, chrupki kukurydziane czy ciasteczka. Wszystko zależy od rodzaju uczulenia, więc każdy musi sam zastanowić się co chętnie Alergik zje podczas podróży.
Jedzenie zawińmy w folię aluminiową i zapakujmy do osobnych, zawiązywanych woreczków. Nie zdarzyło mi się, aby obsługa na lotnisku kazała mi wyrzucić jedzenie dla dziecka. Nie zabieram oczywiście napojów ani wody. Kupuję je już na strefie wolnocłowej.
Oczekiwanie na samolot może się przedłużyć, trzeba mieć tego świadomość i przygotować trochę więcej kanapek. Na lotniskach istnieje możliwość zakupienia różnych posiłków, jednak rzadko kiedy udaje mi się uzyskać pewną informację na temat tego co znajduje się na przykład w kanapce.
Mieliśmy taką awaryjną sytuację w drodze powrotnej i wówczas najbezpieczniejszym posiłkiem dla mojego Alergika okazały się frytki. Przymknęłam oko na fakt, że to nie jest zdrowe jedzenie. Mój Alergik był już tak głodny, że priorytetem stało się czy danie zawiera alergeny czy nie. Na szczęście ziemniaki upieczone czy smażone mojemu dziecku nie szkodzą.
Osoby silnie uczulone na np. orzeszki ziemne czy paprykę powinny wcześniej dokładnie sprawdzić czy na pokładzie samolotu nie częstuje się gości tymi przekąskami. Zamknięte pomieszczenie, skondensowany zapach mogą się przyczynić do reakcji alergicznych.

Do samolotu zabieram:

  • Jedzenie dla Alergika, wodę zakupioną na strefie wolnocłowej
  • 50 ml wodę termalną (suche powietrze sprawia, że skóra jest naciągnięta i bardziej swędzi, spryskuję więc co jakiś czas buzię, ręce i nóżki mojego Alergika)
  • Krem do twarzy i do ciała dla Alergika w wersji próbek, o które przed wyjazdem proszę w aptece czy drogerii
  • Mokre chusteczki nasączone wodą (sprawdzone wcześniej w codziennym użytkowaniu)
  • Imbir kandyzowany, podgryzany w małych ilościach (maluchy raczej go nie zjedzą), walczy z objawami choroby lokomocyjnej
  • Dodatkowe woreczki (na ewentualne przykre dolegliwości lokomocyjne)
  • Suszone owoce (rodzynki, morele), które podaję w czasie startu i lądowania samolotu z myślą o zmianie ciśnienia w kabinie i zatykających się uszach. Dzięki żuciu i częstemu połykaniu śliny uszy się nie zatykają
  • Coś dla zabicia czasu: książka, gazeta, zabawka, film i laptop:)
  • Zawsze mam przy sobie lek (sterydowy), który mogę podać Alergikowi w sytuacji awaryjnej! U nas to jest teraz: Encorton. Na szczęście nigdy jeszcze nie musiałam go użyć w czasie podróży
  • UWAGA! Osoba u której rozpoznano nadwrażliwość na jad pszczół powinna mieć przy sobie autostrzykawkę z adrenaliną. Ważne, aby uzyskać wcześniej od lekarza stosowne zaświadczenie, by uniknąć problemów przy kontroli i mieć możliwość wniesienia autostrzykawki na pokład

Podczas pobytu:

Niezwykle istotny dla Alergika jest czas aklimatyzacji, zwłaszcza przy wyjeździe poza granice kraju. Przez pierwsze 2-3 dni należy się liczyć z zaostrzeniem stanu zdrowia, nasilonymi objawami alergicznymi. Zmiana klimatu, inna roślinność, inny kurz, zapachy, wilgotność powietrza i temperatura wpływają zwłaszcza na zmiany skórne. Często pojawia się także wodnisty katar.
Początkowy kontakt ze słońcem jest również bardzo ważny. Przez pierwsze dni dozujmy jego napromieniowanie, zakładajmy dzieciom przewiewne ubrania, najlepiej z długim rękawem. Przed wyjściem na zewnątrz należy dobrze posmarować skórę twarzy i ciała dziecka kremem z filtrem (u nas faktor 50). Nie wystawiajmy od razu skóry Alergika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wskazane jest opalanie pod parasolem czy zadaszeniem.
Wiele leków dla Alergików wywołuje negatywne reakcje w kontakcie z promieniami słonecznymi. Pojawiają się swędzące grudki, zwykle w ciągu 24 godzin od kontaktu ze słońcem. Możliwa jest także pokrzywka i katar. Warto przed wyjazdem porozmawiać o tym z lekarzem. My staramy się odstawiać leki przeciwhistaminowe jeśli tylko nie ma kataru, zapalenia spojówek czy innych ostrych reakcji. Zwykle poprawa zdrowia mojego Alergika pojawia się na 4-5 dzień pobytu.
Zwracajmy uwagę na surowe warzywa i owoce, postarajmy się je umyć samodzielnie albo obierzmy ze skórki.
W większości hoteli do dyspozycji gości są gazowane napoje i soki (najczęściej z kartonów czy automatów). Unikajmy ich! Niech nasze dzieci piją niegazowaną wodę butelkowaną.

Kąpiel w basenach:

Odnośnie  faktu czy kąpiel w basenie ozonowanym czy chlorowanym jest lepsza dla Alergika, spotkałam się z różnymi opiniami. Lekarze nie zabraniają Alergikowi aktywności sportowej na basenie. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że kąpiel w basenie z wodą ozonowaną mniej podrażnia skórę Alergika-Atopika niż kąpiel w chlorowanej wodzie. Należy mieć świadomość, że  basenie z wodą ozonowaną chlor także występuje ale w zdecydowanie mniejszym stężeniu.
Ponieważ skóra po kąpieli w basenie jest zazwyczaj bardzo przesuszona, swędzi i jest narażona na kontakt z licznymi bakteriami unikamy basenów zwłaszcza gdy mamy do wyboru wodę morską.
Dzieci lubią korzystać z basenów i zjeżdżalni, jeśli więc stan skóry jest na tyle dobry, że nie zaostrza się po krótkiej kąpieli zezwalam czasem mojemu Alergikowi na pływanie w basenie pod warunkiem, że zaraz po nim wykąpie się w morzu.
Mój Alergik korzysta z basenu dopiero w drugim tygodniu wakacyjnego pobytu w hotelu. Skóra w tym czasie jest już zregenerowana a on zaaklimatyzowany.
Przez pierwsze 3 lata wyjazdów wakacyjnych mój syn korzystał wyłącznie z kąpieli w morzu. Zdecydowanie polecam i preferuję takie kąpiele dla Alergika.
Woda morska jest bardzo słona i osoby z podrażnioną skórą mogą odczuwać w pierwszych dniach kąpieli pieczenie i bolesność. Należy stopniowo zamaczać ciało w wodzie, opłukać i próbować ponownie. Zwykle na drugi-trzeci dzień woda morska już tak nie podrażnia tylko leczy. Odwracajmy uwagę Alergika od przykrych piekących reakcji i nie poddawajmy się w próbach korzystania z dobroczynnych morskich kąpieli.

Wakacyjny Niezbędnik (Mojego) Alergika:

  • Środki do opalania z filtrem 50, odpowiednie dla Alergika.
  • Woda termalna w sprayu
  • Leki przeciwalergiczne, maści, kremy nawilżające (ostatnio sprawdza się u nas czysty, certyfikowany olej arganowy, który nie tylko natłuszcza ale i odżywia skórę atopika)
  • Krople do oczu na zapalenie spojówek oraz sól fizjologiczna w małych ampułkach
  • Ventolin lub inny rozkurczowy lek na rozszerzenie oskrzeli w przypadku ataków astmy czy duszności (wcześniej porozmawiajcie z lekarzem, uzyskajcie receptę)
  • Krople na zapalenie ucha (antybiotykowe), często się przydają po kąpielach w basenach (duża ilość bakterii)
  • Leki na biegunkę, wymioty czy odwodnienie
  • Leki na przeziębienie, ból gardła, gorączkę
  • Maść lub krem na opryszczkę (słońce może uaktywnić wirus HHV 1)
  • Środki na oparzenia słoneczne
  • Wapno (najlepiej bez dodatków, my używamy krystaliczne w proszku)
  • Probiotyki (mój Alergik przyjmuje je codziennie, co najmniej na dwa tygodnie przed wyjazdem oraz w trakcie pobytu)
  • Witamina C (z aceroli lub dzikiej róży, bez sztucznych dodatków) wspomaga układ odpornościowy oraz gojenie się skóry
  • Opatrunek w aerozolu
  • Maść na ukąszenia owadów (przeciwświądowa)
  • Czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, ewentualnie specjalna odzież chroniąca przed słońcem
  • Odpowiednie obuwie, w zależności od rodzaju plaży i zejścia do morza. My wybieramy piaszczyste plaże ale zdarzało się, że zejście do morza było kamieniste
  • Własny ręcznik plażowy czy szlafrok, dodatkowe kąpielówki na zmianę tak, aby po wyjściu z wody zmienić na suche (długie przebywanie w mokrych kąpielówkach nie służy skórze atopika)
  • Przewiewne, jasne ubranie z długim rękawem chroniące przed słońcem w przypadku zaostrzenia stanu skóry i na pierwsze dni pobytu

Co Mały Alergik przed wyjazdem na wakacje wiedzieć powinien!

  1. Nie biorę samodzielnie posiłków, lodów, deserów, owoców
  2. Zawsze pytam rodzica „Co mogę jeść i pić”
  3. Piję wodę tylko butelkowaną
  4. Dbam o higienę rąk, zwłaszcza po korzystaniu z toalety
  5. Nie jem surowych potraw a owoce i warzywa trzeba dokładnie umyć lub obrać przed spożyciem
  6. Noszę czapeczkę chroniącą głowę i szyję
  7. Okulary przeciwsłoneczne chronią moje  oczy także przed pyłkami
  8. Smaruję ciało i twarz (w tym uszy) kremem z filtrem przed wyjściem na słońce i po kąpieli w morzu
  9. Opłukuję ciało i twarz po kąpieli w basenie i morzu
  10. Nie maluję twarzy i rąk farbami podczas zabaw w klubach dla dzieci
  11. Uważam na pszczoły i owady, nie biegam na boso po trawie w ogrodzie w pobliżu gdzie fruwają pszczoły
  12. Smaruję ciało i twarz po kąpieli wieczorem
  13. Jem różnorodnie, częste spożywanie tego samego posiłku może uczulać

Zajrzyj do innych wpisów na temat wakacji alergika! Może przydać Ci się na przykład wpis Słownik Alergika Podróżnika.

17 komentarzy to "Wakacje Alergika"

  • comment-avatar
    Anonymous 24 lipca 2013 (12:05)

    Bardzo fajnie napisane napewno skorzystam, tak jak pisałaś przydałby się ten słowniczek po angielsku bo w tym roku musiałam prosić innych gości z hotelu żeby się dogadać z kucharzem. I może sama byś poleciła hotele w których byłaś i z jakiego biura podróży. czy Egipt jest dobry dla dzieci?

  • comment-avatar
    Mama Alergika 24 lipca 2013 (15:50)

    Słowniczek opracowuje już moja córka:) Ja jeżdżę tylko z TUI ale ważne aby dokładnie sprawdzić hotel i być przygotowanym na równe okoliczności. Egiptu nie polecam zwłaszcza z małymi dziećmi.Wybieraj na początek Europę:)

  • comment-avatar
    Bezglutenowe wariacje kulinarne 26 lipca 2013 (13:03)

    Polecam Rabkę

  • comment-avatar
    Arnika 26 lipca 2013 (13:15)

    Też nie polecam Egiptu z maluchem. Tęsknię za cudownymi podwodnymi widokami, ale nie za cenę narażania zdrowia, a nawet życia dziecka (np. ameboza…). Od 5 lat latamy go Grecji, a od dwóch bez wyżywienia – z pysznych sezonowych warzyw bez trudu można przyrządzać pożywne dania. Kiedyś zarzekałam się, że w wakacje nigdy nie będę stała przy garach, ale już doszłam do wprawy i wszystko idzie migiem:

  • comment-avatar
    Mama Alergika 26 lipca 2013 (13:26)

    Bezglutenowe wariacje; Ale co konkretnie? Masz jakiś sprawdzony ośrodek? Podziel się z nami informacją:)

  • comment-avatar
    Mama Alergika 26 lipca 2013 (13:27)

    Arnika; Ja też mam już ochotę spróbować wynająć apartament lub domek i samej pitrasić z lokalnych produktów:) Dzięki za komentarz

  • comment-avatar
    KuNaZe _Kuchnia na zdrowie 3 sierpnia 2013 (21:33)

    Genialny blog! Właśnie wróciłam z pierwszych wakacji przy garach w Polsce z dwójką alergików! Kilka razy próbowałam z wyrzywieniem – z fatalnym skutkiem. Marzę o wakacjach w Grecji lub Chorwacji… I po lektu'rze Twojego tekstu wierzę, że to marzenie uda się spełnić!

  • comment-avatar
    KuNaZe _Kuchnia na zdrowie 3 sierpnia 2013 (21:39)

    opGenialny blog i rady! Gratuluję organizacji i umiejętnego zebrania informacji. Ja w temacie urlopów z alergikiem (a zwłaszcza tych udanych), dopiero raczkuję… Dziewczyny – dzielcie się informacjami o sprawdzonych hotelach i ośrodkach w kraju i zagranicą!

  • comment-avatar
    Mama Alergika 4 sierpnia 2013 (21:53)

    KuNaZe; Cieszę się, że znalazłaś dla siebie pomocne informacje:) Życzę powodzenia, można wypocząć z Alergikiem poza granicami kraju, odchodząc od kuchni! Mam nadzieję, że czytelnicy bloga podzielą się swoimi doświadczeniami:) Zapraszam na FB tam piszą trochę więcej:)

  • comment-avatar
    Joasia 7 maja 2015 (13:45)

    Tez chce wyjechać na wakacje do Grecji z alergikiem pokarmowym. Jakie hotele chcą współpracowac z takimi alergikami: małe, rodzinne czy tez duże z masowym posiłkiem, ale tez moze bardziej urozmaiconym i większym wyborem? Jak to wygląda w praktyce?

    • comment-avatar
      Katarzyna Jankowska 8 maja 2015 (11:04)

      Ja zawsze korzystam z dużych i wysokiej klasy hoteli, są drogie chociaż jak latam last minute to niekoniecznie. Z uwagi na syna właśnie, bo ważna jest czystość, możliwość dogadania się w innych językach, różnorodność jedzenia, często indywidualne podejście. Gdy korzystam z biur podróży to zaznaczam, że syn jest alergiczny.

      • comment-avatar
        Joasia 8 maja 2015 (12:09)

        dzięki. przydadzą sie twoje rady. najwazniejszy jest bezstresowy wypoczynek, w koncu po to jedziemy na wakacje..

  • comment-avatar
    Nowacki Rafał 3 lipca 2015 (23:53)

    Najważniejszy jest dobry humor i chęci do dobrej zabawy

  • comment-avatar
    pannaoset Gazeta.pl 9 sierpnia 2015 (13:13)

    dobrze korzystać z aplikacji co gdzie pyli jeśli mamy dziecko uczulone np. na trawy lub gatunki drzew. To mocno ułatwia życie. Można chociażby sprawdzić na odetchnij spokojnie. My zawsze zabieramy ze sobą nebulizator na wszelki wypadek i oczywiście leki. Ale mam wrażenie że stosując się pani do przepisów i zmian żywieniowych jest o niebo lepiej. Wróciła odporność i zmieniła się skóra dziecka.

    • comment-avatar
      Katarzyna Jankowska 20 sierpnia 2015 (18:30)

      My korzystamy z informacji i map o pyleniu także na co dzień:) Dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia alergika. Sztuką tu jednak jest dobór właściwych składników, bo nawet jeśli zdrowe ogólnie to dla alergików mogą nie być wskazane. Najbardziej mi żal warzyw i owoców, które przy alergii wziewnej często odpadają ze względu na krzyżowe uczulenie.

  • comment-avatar
    Marta 7 października 2017 (16:28)

    My w samolocie zgłaszamy obsłudze, że nasz alergik ma alergię na orzechy, wtedy wstrzymywana jest sprzedaż produktów z orzechami i pasażerowie proszeni są o nie spożywanie produktów je zawierające. Na wszelki wypadek mamy ze sobą Encorton i 2*adrenalinę-mamy zaświadczenie od lekarza, przetłumaczone u tłumacza przysięgłego, ale nikt jeszcze nie robił nam problemu z wniesieniem autostrzykawek na pokład, więc zaświadczenia nie musieliśmy pokazywać. Co do ubezpieczenie dodam, że alergia z punktu widzenia ubezpieczyciela jest chorobą przewlekłą i należy wykupować ubezpieczenie z rozszerzeniem o te choroby-niestety jest ono droższe, ale tylko to zapewni nam zwrot kosztów w razie np wstrząsu i trafienia do szpitala.
    My za granicą organizujemy sobie sami pobyt(mamy bardzo złożone alergie pokarmowe i wziewne), zawsze informuję właścicieli przed przyjazdem, że przyjeżdżam z alergikiem. Wybieram raczej miejsca, gdzie zwierzęta nie są akceptowane.
    Niestety raz zdarzyło mi się na Malcie, zamówić dla dziecka makaron z sosem pomidorowym, podkreślając że nie może mleka, jaj, orzechów… I oczywiście dostaliśmy makaron z sosem, w którym był starty parmezan. Dlatego większość posiłków na urlopie przygotowuję sama-czasami gotuję więcej i mrożę. Podczas zgadzam się zwykle 2-3 razy na frytki.
    Zwykle chleb piekę sama w Polsce i zaraz po przyjeździe na miejsce kroję na kromki i mrożę po 2 kromki w porcji-w Hiszpanii było dużym wyzwaniem znaleźć odpowiednie pieczywo dla mojego alergika, na Malcie nie miałam z tym problemu.
    Niestety największym wyzwaniem dla nas są ciągle lody. Nie kupujemy w miejscach, gdzie używana jest 1 łyżka do nakładania(nie wierzę w mycie łyżki, ponieważ wcześniej alergeny i tak mogły już zostać przełożone) i tam gdzie w jednej lodówce są np sorbety i lody posypane orzeszkami.

    • comment-avatar
      Katarzyna Jankowska 8 października 2017 (12:10)

      Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczenia. Wszystkie informacje są cenne dla innych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.