Zanim wybierzesz się na zagraniczne wakacje alergika

Na pierwsze zagraniczne wakacje alergika odważyliśmy się wyjechać, gdy syn skończył 4 lata. Wybraliśmy się do Grecji, na wyspę Rodos.

Do walizki oprócz ważnych i potrzebnych przedmiotów zabraliśmy także bezglutenowe pieczywo i mleko roślinne.

Dziś dostępność wielu wegańskich produktów sprawia, że wystarczy wybrać się do sieciowego sklepu w miejscu pobytu, by się odpowiednio zaopatrzyć. Oferta produktowa w hotelach także jest bardziej przyjazna alergikom.

Kolejne urlopy spędzaliśmy zarówno na wyspach greckich (Peloponez, Kos), jak i w Turcji (w części egejskiej i na Riwierze Tureckiej).

Wybieraliśmy hotele o wysokim standardzie z opcją all inclusive.

Każda mama, nie tylko alergika, marzy o tym, aby czasem odpocząć od gotowania i codziennych obowiązków.

Wiem, że niestety zwykle rodzice obawiają się takich zagranicznych wyjazdów. Moje doświadczenia pokazują, że najczęściej niesłusznie.

Obecnie wolimy wyjeżdżać do apartamentów, wynajmować mieszkania i samodzielnie gotować bazując na lokalnych produktach. Choć w tym roku znów wybraliśmy opcję all inclusive bo uznaliśmy, że wszyscy chcemy głównie leniuchować.

Tegoroczne wakacje mamy zamiar spędzić w Grecji na wyspie Corfu.

Przygotowujemy obecnie serię poradników dla alergików. Z racji tego, że zaczęły się wakacje, jako pierwszy pojawi się poradnik pod tytułem “Wakacje Alergika”. Wypełnij krótką ankietę i daj znać, czy jesteś zainteresowana/y takim materiałem, zostawiając swój adres e-mail.

Zagraniczne wakacje alergika

Kilka praktycznych porad zanim wybierzesz się na zagraniczne wakacje alergika

Zastanów się jakie miejsce wybrać na urlop. Dostosuj wybór lokalizacji do stanu zdrowia alergika. Alergikom zaleca się wyjazd nad morze lub w wysokie góry. Kąpiele w wodzie morskiej polecane są osobom z atopowym zapaleniem skóry. Zmiana klimatu, przebywanie w innej strefie klimatycznej, z odmienną roślinnością i innym okresem pylenia są wskazane dla alergików!

Sprawdź kraj, do którego się wybierasz, pod kątem bezpieczeństwa. Skorzystaj z danych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, znajdziesz tam opisy sytuacji w poszczególnych krajach, w tym aktualizowane przez MSZ podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania. Aktualizowane są tam także informacje związane z pandemią.

Skonsultuj się z lekarzem-alergologiem. Poproś o recepty na niezbędne leki, tak aby nie zabrakło ich podczas pobytu. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o zapas maści i kremów dostępnych tylko na receptę.

W przypadku zagrożenia wstrząsem anafilaktycznym, zabierz ze sobą strzykawkę z adrenaliną.

Podróżując samolotem możesz mieć problem z posiadaniem autostrzykawki w bagażu podręcznym. Dlatego wcześniej postaraj się o zaświadczenie od lekarza, na którym będzie informacja o alergii i konieczności posiadania leków przy sobie.

Poproś lekarza o sporządzenie opisu choroby; rodzaju dolegliwości, objawów, sposobu leczenia, przyjmowanych leków. W razie konieczności ułatwi to postępowanie osobie udzielającej pomoc.

Zabierz ze sobą najnowsze wyniki badań, dane diagnostyczne na temat alergii.

Wykup dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Leczenie za granicą jest kosztowne.

Obecnie ważne jest również ubezpieczanie na wypadek rezygnacji z wyjazdu z powodu np. dodatniego testu na covid.

Przy wyborze hotelu kieruj się opiniami wcześniejszych gości. Odwiedzaj portale internetowe, w których możesz z takimi opiniami się zapoznać.

Korzystaj z dobrych, sprawdzonych biur podróży. Niech zaproponują hotel, który w dużej części spełni twoje specjalne oczekiwania. Biuro podróży powinno także dowiedzieć się jak w hotelu traktowani są alergicy i udzielić Ci wsparcia w organizacji pobytu na miejscu.

Osobiście zwykle wszystko, co dotyczy pobytu z alergikiem załatwiam samodzielnie, zarówno przed wyjazdem, jak i w czasie urlopu.

Wybierz bardzo dobry hotel (**** i ***** gwiazdkowy), gdzie duży nacisk kładzie się na różnorodność jedzenia (kuchnia śródziemnomorska, japońska, włoska, dania dla wegetarian, osób na diecie bezglutenowej itp.). Zawsze znajdziesz w nim potrawy, które alergik może spożywać, często przygotują je na twoje życzenie. Wiele hoteli jest już przygotowanych na alergików. Alergia i dania „bez” nie są już udziwnieniem ani zaskoczeniem.

Do wybranego hotelu wyślij e-mail z zapytaniami i oczekiwaniami, z prośbą o odpowiedź. Zapytaj w nim o menu restauracyjne i możliwość posiłków bez podstawowych alergenów, bez panierek i dodatków.

Na końcu wpisu zamieszczam przykładowy email, który wysyłam do wybranego hotelu przed wyjazdem na urlop w wersji po polsku i po angielsku.

Z doświadczenia wiem, że przesłanie go zawsze pomaga, dlaczego?

Obsługa hotelu jest wcześniej poinformowana, że przyjedziemy z alergikiem.

W naszej rezerwacji wpisują informacje o alergii dziecka i specjalne prośby, przekazują je także do Guest Relation (osoby odpowiadającej za kontakty z gośćmi).

Otrzymuję potwierdzenie, że hotel postara się zapewnić dogodne dla nas warunki.

Na takie pismo możemy się powołać, jeśli jednak po przyjeździe nie bardzo się przejęto naszą sytuacją. Jeśli np. otrzymujemy pokój na parterze lub w części hotelu, gdzie stale unoszą się zapachy z restauracji, proszę o zmianę pokoju. Podczas rozmowy z recepcją przywołuję treść pisma i zapewnienie, że hotel postara się uwzględnić nasze prośby. „Postara się”, nie oznacza. że uwzględni. Ale jednak sam fakt, że dołoży starań, skutkuje reakcją. Z zasady proszę o taką rozmowę z menadżerem obsługi klienta. Pokój zmienialiśmy już wielokrotnie, czasem otrzymując jeszcze lepszy niż opłaciliśmy (bez dodatkowej opłaty). Dla nas odpowiednie położenie pokoju ma ogromne znaczenie, więc uparcie dążę do zmiany, a hotel raczej nie potrzebuje niezadowolonych klientów, którzy napiszą niepochlebne recenzje.

Nie bój się zapytać czy hotel w ramach oferty mógłby zagwarantować kilka podstawowych produktów z twojej diety eliminacyjnej, jak: mleko roślinne, pieczywo bez mleka i jajek czy chleb bezglutenowy.

Potrzebujesz prostych, sprawdzonych dań na wakacje dla dzieci? Sięgnij do książki Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi. Dania na wiosnę i lato!,

Zadzwoń do hotelu i przedstaw z jakim alergikiem chcesz przyjechać. Zapytaj czy zapewnią bardziej specyficzne warunki jak np. specjalnie wysprzątany pokój dla niepalących, bez roślin, dywanów itp. Poproś o przydzielenie pokoju z dala od chlorowanych basenów, np. bliżej morza, najlepiej na wyższym piętrze (aby uniknąć kontaktu z insektami).

Zapytaj o pobliskie supermarkety i ich zaopatrzenie w dietetyczne produkty.

Sprawdź, czy w pokoju hotelowym znajduje się mała lodówka. Przechowuj w niej probiotyki, mleko czy maści itp. Istotny jest również czajnik bezprzewodowy, który wykorzystasz o dogodnej porze do przygotowania mleka, ziół, herbat. Najczęściej pokoje wyposażone są w chłodny minibarek.

Zabierz dla alergika jego ręcznik, poszewkę na poduszkę lub całą pościel.

W kolejnych wpisach podzielę się informacjami jak wygląda pakiet rzeczy, leków itp. który zabieram na wakacje z alergikiem.

Zapakuj specyficzne produkty spożywcze, których nie zapewni hotel, ani pobliski supermarket, a bez których twoje dziecko nie umie się obejść.

Przygotuj się językowo. Zabierz słowniczek z podstawowymi słowami dotyczącymi alergii, zwrotami, pytaniami (najlepiej także w języku kraju do którego się wybierasz).

Taki słowniczek przyda się także w przypadku wyjazdów poza hotel czy w sytuacji, gdy będziecie zmuszeni skorzystać z opieki lekarskiej. 

Słownik w języku angielskim, który pomoże Ci w kontakcie za granicą znajdziesz we wpisie pt. Słownik alergika podróżnika.

UWAGA!  Jeśli lista uczulających produktów jest bardzo duża, albo Alergik reaguje choćby na śladowe ilości alergenów, przełóż zagraniczne wakacje alergika na bardziej przyjazny czas.

MAGiczna książka do kolorowania dla dzieci

Z myślą o wakacyjnych wyjazdach z dziećmi wyczarowałam MAGiczną książkę do kolorowania. Dzięki niej spokojnie spędzisz z dzieckiem czas w samolocie i podczas wyjazdu.

Już jest dostępna w Sklepie MAG!

Zapisz się już dziś do Newslettera MAG, by nie przeoczyć informacji o promocjach i rabatach.

Zapisując się do Newslettera MAG, jednocześnie dołączasz do Akademii MAG. W każdy poniedziałek i czwartek otrzymasz dawkę praktycznej wiedzy, a najbliższe lekcje poświęcimy tematyce wakacji alergika.

Okienko zapisu znajdziesz w prawej kolumnie na blogu.

Zapis na Newsletter MAG Zagraniczne Wakacje Alergika

Udanego i bezpiecznego urlopu!

Przykładowy list do hotelu

Drogi Panie/Droga Pani,

Piszę by poinformować, że od …… do …… lipca/sierpnia spędzimy nasze rodzinne wakacje w Waszym hotelu. Nasz urlop wykupiliśmy przez biuro turystyczne ……………… (nazwa biura). Podróżujemy z naszym synem/córką, który ma silne uczulenie na jajka, mleko, orzechy oraz wiele innych składników, a także na różne alergeny wziewne.

Wybraliśmy hotel ……………… (nazwa hotelu) ze względu na reklamowaną na waszej stronie internetowej ofertę różnych diet w tym bezglutenowej.

Chcielibyśmy wiedzieć, czy w waszym różnorodnym wyżywieniu zapewnicie produkty bez jajka i mleka np. chleb oraz czy będziecie w stanie przygotować dla naszego syna posiłki pozbawione alergenów, np. pizzę?

Na nasze zakwaterowanie wybraliśmy pokój rodzinny. Z powodu alergii naszego dziecka oraz aby zapewnić mu zdrowe miejsce zamieszkania, chcielibyśmy prosić o przydzielenie przestronnego i czystego pokoju, możliwie blisko morza, na jednym z wyższych pięter.

Mam nadzieję, że po naszym przybyciu będzie możliwe odbycie rozmowy z szefem kuchni/managerem restauracji, który wskaże nam produkty pozbawione alergenów.

Oczekujemy na odpowiedź.

Pozdrawiamy,

Rodzina ……………… (nazwisko)

Przykładowy list do hotelu (wersja po angielsku)

Dear Sir/Madam,

I am writing to inform that from ……th of July/August to ……th of July/August we will spend our family holidays in your hotel. We bought our vacation through ……………… travel agency. We are travelling with our son/daughter who is heavily allergic to eggs, milk and nuts, among other things as well as a variety of inhalant allergens.

We chose ……………… hotel on account of the fact that, according to your website, you offer gluten-free and other diets.

We would like to know whether in your varied food offer you provide egg-free and milk-free products i.e. bread and whether you are able to prepare allergen-free meals for our son for example pizza.

We chose family room for our accommodation. In order to provide our child with healthy environment we would kindly ask you to assign us a spacious and clean room possibly close to the sea, on one of the higher floors, because of his/her allergy to insects and pollen. 

I hope that upon our arrival it will be possible to talk to the food manager who can show us which products are allergen free.

We are looking forward to hearing from you.

Greetings,

Family ………………

No Replies to "Zanim wybierzesz się na zagraniczne wakacje alergika"

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.