Moja dorosła już córka rozpoczęła prawie samodzielne życie. Wyjechała studiować medycynę w Londynie. Nie będę się rozpisywać co to dla mnie znaczy, bo chyba nie trudno sobie wyobrazić uczucia jakie targają rodzicami gdy dziecko wyfruwa z gniazda. Jakiś czas temu, pod moim smutnym wpisem na FB o tym jak mi ciężko bo teraz wszystko się zmieni, mądra fanka Asia napisała:
„Zmiana jest życiem. Jeśli przestaniemy się zmieniać, przestaniemy żyć.”
Wierzę, że musi być smutno, ale z Pani energią i pomysłowością zrobicie z tej sytuacji coś pozytywnego na pewno! „
Już przed wyjazdem córka stwierdziła „mamo tylu moich znajomych korzystałoby z twoich przepisów ale czasem składniki są dla nich nieosiągalne albo ich nie znają”. Gdybyś miała coś specjalnego dla studentów. Z myślą więc o studentach, którzy jak moja córka z dala od domu muszą sami gotować i się żywić postanowiłam wprowadzić na blog nową kategorię „dla studenta”. Wiele moich już istniejących przepisów nadaje się idealnie dla studenta, ale zanim wprowadzę je do kategorii, przerobię je lub dokładniej opiszę. Nie byłabym sobą, gdybym nie dodała…:) To, że jest się studentem/studentką i posiada ograniczony budżet nie oznacza, że trzeba się żywić byle czym i byle jak. Wystarczy się odrobinę wysilić, poświęcić 30 minut, zjeść ciepły i zdrowy posiłek zamiast tostów czy kanapek. Będę więc namawiać studentów/studentki do gotowania, do zdrowego jedzenia i zmiany nawyków żywieniowych bo wiem, że to pozytywnie wpłynie na wasze obecne i przyszłe życie.
„Jesteś tym co jesz” – powiedział Hipokrates
Pizza bez drożdży i sera (orkiszowa, razowa)
(z jarmużem, pomidorami, pieczarkami)
Czas przygotowania: 30 minut Ilość: 1 pizza o ok. 25 cm średnicy, na cienkim cieście Składniki:
- 200 g mąki orkiszowej chlebowej typ 1100
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia (bez fosforanów)
- łyżeczka soli morskiej
- 2 łyżki oleju rzepakowego lub oleju z pestek winogron lub oliwy z oliwek
- 150 ml ciepłej wody + 2-3 łyżki wody dodatkowo
- 1-2 łyżki ketchupu do posmarowania ciasta
- zioła prowansalskie lub bazylia, tymianek, oregano do oprószenia
Składniki na mój farsz:
- kilka liści jarmużu
- 1 ząbek czosnku (można pominąć) lub 1/2 cebuli
- kilka kropel soku z cytryny
- 2 łyżki oleju
- 1 pomidor
- 4-5 pieczarek
Przygotowanie:
- Mąkę wsypujemy do miski…
Jeśli dysponujesz sitkiem czy specjalnym kubkiem z Ikea do przesiewania mąki, to ją przesiej. Razowa i tak się nie da przesiać:) - Dodajemy sól i proszek do pieczenia, mieszamy łyżką… może nie od razu dysponujesz proszkiem bez chemicznych dodatków, ale warto się rozejrzeć i kupić taki bez fosforanów (sklepy ze zdrową żywnością).
Najlepiej jak masz pod ręką sól morką lub himalajską, ta druga jest droższa ale zdrowsza i bogata w ponad 80 substancji mineralnych i elektrolitów. Nie kupuj soli warzonej czy kuchennej (najtańsze) są pozbawione mikroelementów, szkodliwe dla zdrowia. - Dolewamy 2 łyżki oleju i stopniowo wlewamy ciepłą wodę…
Stopniowo ma znaczenie, ponieważ jak znam życie użyjesz takiej mąki jaką masz pod ręką czyli może być to jasna, pszenna albo mocno razowa. Jeśli użyjesz mąki jasnej wymaga ona mniejszej ilości wody. Mąka razowa chłonie jej więcej więc pewnie trzeba będzie zwiększyć ilość płynu. Nie bój się jeśli wlejesz za dużo wody i ciasto się klei. W takiej sytuacji dodajesz więcej mąki, także stopniowo, wyrabiasz ciasto do momentu aż przestaje się kleić do ręki. Możesz dłonie zwilżyć olejem i tak wyrobione ciasto zostawić na chwilę - Przygotowujemy jarmuż: Liście dokładnie myjemy, odcinamy twardą łodygę, rozrywamy na mniejsze części. Na rozgrzaną patelnię wylewamy 2 łyżki oleju, dodajemy drobno pokrojony ząbek czosnku oraz przygotowane liście jarmużu, solimy, skrapiamy sokiem z cytryny, dodajemy łyżkę wody, podsmażamy 1-2 minuty stale mieszając (nie przypalamy, liście muszą tylko trochę zmięknąć), woda wyparuje, zdejmujemy z ognia, odstawiamy na bok
- Nagrzewamy piekarnik do 200°C (termoobieg)
- Blaszkę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia…
Jeśli nie masz papieru, dobrze posmaruj blaszkę olejem i na niej rozłóż ciasto. Nie potrzebujesz wałka, wystarczy, że dłońmi będziesz je równomiernie rozkładać w kształt koła. - Rozłożone ciasto smarujemy ketchupem…
Możesz też zrobić własny sos pomidorowy, specjalny do pizzy. Wykorzystaj czas, że piekarnik się nagrzewa. Weź ok 100 ml przetartych pomidorów z butelki, pulpy pomidorowej z kartonika albo rozgnieć widelcem 2 pomidory bez skórki. Dodaj łyżeczkę oleju, sól, szczyptę cukru (nie używaj białego cukru, to dopiero jest szkodliwe), zioła prowansalskie albo tylko bazylię czy suszone oregano, wszystko to zamieszaj, jak jest za rzadkie, podgrzej chwilę w małym rondelku aż woda odparuje i sos zgęstnieje. - Do pizzy w mojej wersji: Na ciasto posmarowane ketchupem lub własnym sosem pomidorowym wykładamy umyte, pokrojone pieczarki (możesz je obrać ze skórki, ja tak robię), plasterki pomidora oraz wcześniej przygotowany jarmuż….
Byłoby idealnie gdyby studenci pokochali jarmuż. To zielone warzywo jest bogate w wiele cennych składników: wapń, żelazo, magnez, beta karoten, witaminy C, K - Oczywiście na wierzch pizzy wykładamy to co mamy pod ręką albo to co lubimy: szynkę lub salami, oliwki, brokuły, cukinię, kukurydzę z zalewy itp. Osoby bez alergii mogą położyć drobno pokrojoną mozarellę, ser żółty. Weganie mogą oprószyć serem wegańskim lub płatkami drożdżowymi.
- Pizzę z jarmużem i taką bez sera przykrywamy kawałkiem folii aluminiowej lub kawałkiem papieru do pieczenia i dopiero wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pizzę z serem nie musimy przykrywać.
- Pieczemy przez 15-20 minut albo do momentu aż ser się zrumieni
- Wyjmujemy, podajemy od razu
Orientacyjny koszt składników:
- mąka chlebowa typ 1100 pszenna ekologiczna ok. 7 zł/1 kg, orkiszowa chlebowa ok. 17 zł/1 kg
- proszek do pieczenia bez fosforanów tzw. kamień winny 3,20 zł/40 g
- olej z pestek winogron od 13 zł – 27 zł/1 l
- sól morska od 5 zł za 1 kg
- jarmuż duża kiść ok 5 zł
- pomidory 6-10 zł/1 kg
- pieczarki ok. 8 zł/1 kg
3 komentarze to "Pizza bez drożdży i sera dla studenta"
Marta G 20 lipca 2015 (16:39)
Dziś robiłam swoją pizzę na cieście z tego przepisu- jest wspaniałe! 🙂
Katarzyna Jankowska 20 sierpnia 2015 (18:43)
Miło mi to słyszeć! dziękuję za komentarz
Pizza :) 7 listopada 2015 (15:52)
Dobra pizza polecam wszystkim