Placuszki z cukinii powstały z myślą o mojej córce i innych studentach, którzy muszą samodzielnie zadbać o swoje wyżywienie.
Cukinia to letnio-jesienne warzywo, które ma wiele zalet. Oprócz tego, że jest lekkostrawna, odkwaszająca organizm, bogata w wapń i potas oraz witaminy z grupy B, jest także niedroga. Można z niej przygotować wiele ciekawych dań, świetnie się sprawdza dodana do ciasta zamiast jajek.
Placuszki z cukinii są alternatywą dla tradycyjnych placków ziemniaczanych. Przygotowane z dodatkiem bezglutenowej mąki stanowią danie odpowiednie dla osób nietolerujących glutenu.
Na blogu znajduje się także przepis na Placuszki z cukinii z dodatkiem mąki orkiszowej.
Przepis na Placki ziemniaczane bez jajek także jest na blogu. Mąkę orkiszową możemy stosować zamiennie z mąką pszenną w proporcjach 1:1. Osoby bez alergii mogą do placków dodać 1 jajko, a pominąć dodatek skrobi.
Sięgnij także po zestaw książek z serii Mama Alergika Gotuje! Tam znajdziesz najwięcej przepisów opartych o receptury tradycyjnej kuchni polskiej.
Zapraszam i życzę Smacznego
Placuszki z cukinii najprostsze
(bezglutenowe i wegańskie)
Czas przygotowania: 25 minut Ilość: 8 szt.
Składniki:
- 300-400 g cukinii (jedna większa, niezbyt gruba cukinia zielona)
- ¼ cebuli
- 1 łyżka zmielonego lnu najlepiej złocistego
- 3-4 łyżki mąki z ciecierzycy lub kukurydzianej
- 1 płaska łyżka tapioki lub skrobi kukurydzianej czy ziemniaczanej + 2 łyżki zimnej wody
- sól morska
- świeżo zmielony pieprz (dla alergików pieprz biały, syczuański lub zmielona czarnuszka)
- kurkuma – opcjonalnie
- śmietana owsiana lub ryżowa
- koperek zielony – opcjonalnie
- olej rzepakowy lub z pestek winogron do smażenia
Przygotowanie:
- Skrobię umieszczamy w kubku, dodajemy zimną wodę, mieszamy
- Młodą cukinię myjemy, obieramy ze skórki, ścieramy na tarce o grubszych oczkach, odciskamy sok … Jeśli posiadasz duży egzemplarz cukinii obierz ją ze skórki i zetrzyj tylko twardą jej część, nasiona wyrzuć. W przypadku młodej cukinii z miękką skórką nie trzeba jej obierać, można zetrzeć w całości
- Dodajemy drobno startą cebulę, zmielony len oraz roztwór skrobi kukurydzianej z wodą … Jeśli nie posiadasz lnu, dodaj więcej mąki lub dodatkową łyżkę skrobi. Len należy mielić bezpośrednio przed użyciem, nie kupuj więc gotowego mielonego lnu. Najzdrowszy len to ten złocisty.
- Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i kurkumą, stopniowo dodajemy mąkę, mieszamy i sprawdzamy stan konsystencji … Ponieważ możesz nie dysponować wagą i nie wiesz ile gramów cukinii posiadasz dosypuj mąkę łyżka za łyżką, mieszaj i sprawdzaj czy masa cukiniowa jest dość gęsta i zwarta, aby nadawała się do wyłożenia na patelnię. Placuszki możesz doprawić różnymi ziołami i przyprawami. Możesz użyć sproszkowanej papryki, tymianku, ziół prowansalskich, gałki muszkatołowej, czosnku jednak pamiętaj, że zioła i przyprawy wywołują reakcje alergiczne krzyżowo z pyłkami traw, drzew i zbóż. Musisz je dobrać indywidualnie.
- Przygotowaną masę z cukinii odstawiamy na czas rozgrzewania patelni … masa zgęstnieje, jeśli cukinia puści sok, odlej go bo masa będzie zbyt wilgotna
- Rozgrzewamy patelnię, dodajemy olej, masę cukiniową wykładamy porcjami, tworząc placuszki o ok. 10 cm średnicy, smażymy je na średnim ogniu, z każdej ze stron na rumiany kolor … nie spiesz się z przewracaniem placków na drugą stronę, powinny się dobrze zrumienić ale nie przypalić, możliwe, że będziesz musiał dolać nieco więcej oleju
- Placuszki podajemy jako samodzielne danie, zaraz po usmażeniu najlepiej z gęstą zimną śmietaną z dodatkiem zielonego koperku.
8 komentarzy to "Placuszki z cukinii najprostsze"
Matka Wariatka 4 października 2014 (14:08)
A mąka z Amarantusa też może być lub gryczana?
Katarzyna Jankowska 4 października 2014 (17:20)
Może być gryczana, kukurydziana, ryżowa. Amarantusowej nie dodaje się dużo więc łyżka-dwie wystarczy bo będzie dominował smak amarantusa:)
Mario2 16 października 2014 (18:45)
Cześć, muszę wziąć pożyczkę poza bankową, koniecznie bez BIK, jest to obecnie największy priorytet. Mam trudną sytuacje historii kredytowej, znajomy polecił mi zapoznanie się z http://www.skanerkredytowy.pl – Nie wiem jednak czy warto, korzysta ktoś?
Joanna Jagła 20 lipca 2017 (10:36)
No dobrze, jak przeczytałam przepis na kompie a nie na telefonie to znalazłam tą śmietanę 😀
.. 30 sierpnia 2020 (09:59)
Jaka powinna być konsystencja masy w środku po usmażeniu? U mnie jest gładka bez widocznej cukinni, taka jakby był dodany do środa ser tylko nie jest ciągnaca
Katarzyna Jankowska 30 sierpnia 2020 (18:06)
Wszystko zależy od cukinii, od tego jak została starta, odciśnięta i jak długo ciasto stało przed smażeniem. Najwyraźniej Pani wersja jest miękka i rozdrobniona co dało taki efekt po usmażeniu:)
pat_olee 5 lutego 2021 (14:22)
Dlaczego nie kupować mielonego lnu?:)
Katarzyna Jankowska 6 lutego 2021 (19:35)
Bo len trzeba mielić przed użyciem, żeby zachować jak najwięcej jego wartości odżywczych.