Dzień Ziemi świętowany jest od 1970 r. i obecnie w jego obchodach uczestniczy ponad 190 krajów świata. Szacuje się, że w pierwszym wydarzeniu tego typu wzięło udział 20 milionów osób. Równo 20 lat później zaangażowało się w nie już 200 milionów uczestników!
Święto to ma na celu promowanie działań na rzecz ochrony środowiska, zarówno wśród rządów i przedsiębiorstw, jak i pojedynczych osób. Co roku akcja zwraca uwagę na inne wyzwanie, takie jak na przykład:
- konieczność ograniczenia lub rezygnacji ze stosowania plastiku,
- korzystanie z odnawialnych źródeł energii,
- prowadzenie ochrony zagrożonych gatunków czy
- działania dla klimatu.
Zainwestuj w naszą planetę!
Hasłem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ziemi jest “Zainwestuj w naszą planetę“. Ma wskazywać na wspólną odpowiedzialność za przyszłość planety, szczególnie w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, produkowanych przez przemysł, transport i rolnictwo.
Najbliższa dekada ma być decydująca, czy uda nam się powstrzymać efekt cieplarniany i podgrzewanie planety spowodowane przez działalność człowieka, a tym samym złagodzić zmiany klimatu.
Zadbaj o siebie i planetę!
Pierwsze materiały na temat codziennych działań dla środowiska i pojawiły się na blogu Mama Alergika Gotuje w 2020 roku. Odwiedź ten wpis, aby poznać 10 kroków, dzięki którym włączysz się do ratowania naszej planety!
Powstał także projekt Dieta Przyjazna Planecie. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się, jak komponować dietę zrównoważoną dla środowiska i zdrową dla człowieka. Ważne jednak, żeby było nas jak najwięcej!
Śledź konta projektu Dieta Przyjazna Planecie na Facebooku i Instagramie, aby okazać swoje wsparcie i dać mi sygnał, że ten temat jest według Ciebie potrzebny i powinnam nadal prowadzić ten projekt.
A teraz zapraszam Cię na danie, które przygotowałam z sezonowych składników. Jedz sezonowo dla swojego zdrowia i dla dobra naszej planety!
Więcej przepisów na ciekawe dania roślinne znajdziesz w książce “Dieta warzywno-owocowa. Uzdrawiająca moc roślin. 150 przepisów”.
Zapraszam i życzę Smacznego!
Sorgotto ze szparagami i boczniakami
(bez mleka, bez jajek, bezglutenowe, bez cukru, wegańskie)
Czas gotowania kaszy: ok. 20 minut + moczenie ok. 8-12 h
Czas przygotowania: 20 minut
Ilość: 2 porcje
Składniki:
na kaszę
- 125 g kaszy sorgo
- 300 ml wody
- ½ łyżeczki soli
na danie
- 5 szparagów
- 200 g boczniaków
- 4 rzodkiewki
- 1 szalotka
- 1 ząbek czosnku
- 3 łyżki oliwy
- sól
- świeży lub suszony tymianek
- świeży koperek
- sok z cytryny
Przygotowanie:
- Kaszę dokładnie płuczemy, zalewamy zimną wodą odstawiamy na noc, rano wodę wylewamy, dolewamy nową, dodajemy sól i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem do miękkości kaszy, ok. 20 minut.
- Szparagi myjemy, odłamujemy twarde końce, kroimy po skosie na cienkie kawałki.
- Boczniaki oczyszczamy, opłukujemy pod zimną wodą, osuszamy, kroimy na mniejsze kawałki.
- Na większej patelni rozgrzewamy olej, rumienimy drobno posiekaną szalotkę wraz z czosnkiem, dodajemy boczniaki, solimy, oprószamy tymiankiem, smażymy przez kilka minut.
- Dodajemy pokrojone szparagi, w razie konieczności wlewamy 3 łyżki wody i dusimy przez ok. 10 minut aby grzyby i szparagi zmiękły.
- Do warzyw dodajemy ugotowaną kaszę, starte na grubych oczkach rzodkiewki i drobno pokrojony koperek, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
- Już nie podgrzewamy, podajemy od razu.
No Replies to "Sorgotto ze szparagami i boczniakami"