Dieta przyjazna planecie. Międzynarodowy Dzień Ziemi

W marcu ubiegłego roku świat poznał raport UN Environment na temat stanu środowiska na Ziemi. Raport ten został przygotowany w wyniku szerokich konsultacji i współpracy naukowców, ekspertów i polityków.

W raporcie wymieniono główne zagrożenia dla naszej planety w tym:

  • zmiany klimatyczne,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • degradację gleb,
  • zanik bioróżnorodności,
  • urbanizację oraz
  • marnotrawstwo żywności i zasobów naturalnych.

Stan środowiska przyrodniczego ma ogromny wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie.

„Zdrowa planeta, zdrowi ludzie” tak brzmiało przewodnie hasło raportu.

Aktualne problemy środowiskowe są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Działania mające na celu walkę z tymi zagrożeniami, powinny więc być bardziej systemowe niż dotyczyć pojedynczych problemów. Jako jednostka nie mamy bezpośredniego wpływu na szeroko pojętą gospodarkę czy politykę, ale mamy wpływ na podejmowane przez siebie decyzje. Wierzę, że każdy z nas zmieniając nawet jedną rzecz w codziennym życiu, przyczynia się do poprawy warunków ekologicznych i klimatycznych na naszej planecie.

Co możemy zrobić by przyczynić się do naprawy tego co już naszymi działaniami zniszczyliśmy?

Myślę, że bardzo wiele.  

Poznaj 10 kroków, dzięki którym przyczynisz się do ratowania naszej planety.

  1. Segreguj odpady. Dzięki temu plastik, papier czy szkło mogą być ponownie wykorzystane. Chronisz w ten sposób lasy przed wycinką, a morza, jeziora i rzeki przed zanieczyszczeniem.
  2. Zrezygnuj z foliowych toreb na zakupy i z żywności w opakowaniach foliowych. Używaj toreb i woreczków ekologicznych. Proces rozkładu „foliówki” trwa kilkaset lat. Wszechobecne odpady foliowe co rok przyczyniają się do śmierci milionów zwierząt. Mikroplastik trafia do naszej wody pitnej.
  3. Oszczędzaj wodę np. podczas mycia zębów, spłukiwania toalet, mycia naczyń. Bierz prysznic zamiast kąpieli.
  4. Oszczędzaj energię. Wyłączaj światła, wyjmuj z kontaktu wtyczki urządzeń, z których w danym czasie nie korzystasz. Wymień żarówki na energooszczędne. Jeśli korzystasz z czajnika elektrycznego, gotuj tylko tyle wody ile w danym momencie potrzebujesz.
  5. Zrezygnuj z kupowania wody w butelkach plastikowych. Nie tylko zaoszczędzisz, ale też unikniesz spożywania mikroplastiku. Jeśli obawiasz się picia wody bezpośrednio z kranu, filtruj wodę przy użyciu specjalnych czajników lub dystrybutorów.
  6. Korzystaj z własnych wielorazowych kubków, kupując kawę czy herbatę. Wiele kawiarni przyłącza się do inicjatywy „z własnym kubkiem” obniżając jednocześnie cenę napoju.
  7. Jeśli ogrzewasz dom węglem wymień piec na nowy typ. Zmniejszysz emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Ponad 40 tysięcy Polaków umiera rocznie z powodu smogu.
  8. Korzystaj częściej z komunikacji miejskiej lub przesiądź się na rower, by ograniczyć ilość spalin. Na zanieczyszczenia powietrza najbardziej narażone są dzieci z astmą, chorobami alergicznymi, kobiety w ciąży oraz noworodki i niemowlęta. Epidemia astmy i alergii to efekt zanieczyszczonego powietrza.
  9. Nie marnuj jedzenia, rób zakupy rozważnie i wprowadź rozwiązania typu less waste. Rocznie z powodu marnowania jedzenia do atmosfery trafia ponad 3 mld gazów cieplarnianych.
  10. Stosuj dietę przyjazną planecie. Jedz mniej mięsa. Produkcja wyrobów pochodzenia zwierzęcego przyczynia się między innymi do erozji gleby, wycinki lasów, dużego zużycia wody, zanieczyszczenia wód i spadku bioróżnorodności. Nawet jeden posiłek roślinny dziennie może obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.  

Dieta przyjazna planecie

W naszym domu wiele rozmawiamy na temat ekologii, ochrony środowiska, zdrowia i jedzenia. Edukacja najmłodszych jest bardzo ważna, bo to oni są przyszłością naszej planety.

Bardzo się ucieszyłam gdy mój 15-letni syn zaproponował, że przez tydzień nie będzie jadł mięsa i ryb. Jego dieta, z uwagi na alergię, od urodzenia jest pozbawiona produktów mlecznych, jaj czy owoców morza. Decyzja o ograniczeniu spożywania mięsa (a jada tylko drób, wieprzowinę i czasem jagnięcinę) była dla niego z pewnością niełatwa.

Oto co zauważył w trakcie swojej diety i jakie wnioski wyciągnął:

  1. Lepszy sen i więcej energii w ciągu dnia.
  2. Lepsza koncentracja na zajęciach w szkole i jasność umysłu.
  3. Poprawa stanu skóry. Przy alergii na mleko, jajka czy alergeny zwierząt, możliwe są reakcje krzyżowe z białkami mięsa.
  4. Więcej warzyw w codziennej diecie; polubił czerwoną paprykę, do łask wróciły brokuły.
  5. Kanapki do szkoły od teraz już tylko w wersji wegańskiej, takie lepiej smakują i nie obciążają przewodu pokarmowego.
  6. Zdecydował, że od teraz mięso i wędliny będzie spożywał tylko 2 razy w tygodniu, raz w tygodniu ryby. Pozostałe dni w wersji wegańskiej.

Nie musimy czekać na rozwiązania systemowe. Każdy z nas może zastosować dietę przyjazną planecie.

Przyłącz się do wyzwania Konrada.

Tylko 7 dni bez produktów zwierzęcych, a podarujesz sobie lepsze zdrowie i przyczynisz się do ochrony naszej planety.

P.S. Artykuł ten przygotowałam dla wiosennego wydania magazynu Biokurier.

Czasopismo Biokurier otrzymasz GRATIS do każdego wysyłkowego zamówienia w Sklepie MAG! (do wyczerpania zapasów)

Jeśli interesujesz się tematem diety przyjaznej planecie, ochroną naszego środowiska, ekologią i zdrowym stylem życia napisz do mnie na kjankowska26@gmail.com. Uruchamiam nowy projekt i szukam pasjonatów, którzy poprowadzą ze mną wartościową stronę na Facebooku.

Czekam także na Twoje komentarze pod tym wpisem. Podziel się swoimi doświadczeniami odnośnie diety przyjaznej planecie oraz działaniami jakie wprowadzasz w życie, by chronić naszą planetę.

Fo.t Katarzyna Jankowska

No Replies to "Dieta przyjazna planecie. Międzynarodowy Dzień Ziemi"

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.