Pierś kaczki z patelni

Rzadko robię w domu dania z mięsa kaczki. Mój alergik jakoś za nią nie przepada. Czasem skusi się w restauracji, ale generalnie twierdzi, że jest to za suche mięso.

Ponieważ kilka dni spędzałam sama w domu, postanowiłam podejść do kaczki raz jeszcze. Celem moim było uzyskanie takiego efektu, którego do “suchych” nie można zaliczyć. Udało się, kaczka była soczysta!

Zwykle piekłam kaczkę w piekarniku i może robiłam to zbyt długo?

Tym razem postanowiłam usmażyć pierś kaczki na patelni i to był strzał w 10.

Ponieważ nie miałam w domu żurawiny, która świetnie komponuje się z mięsem kaczki, wykorzystałam moją domową galaretkę agrestowo-porzeczkową i teraz muszę przyznać, że taką galaretkę nie tylko dodasz do gofrów, naleśników czy placuszków, ale także do dań mięsnych.

Jeśli szukasz więcej przepisów na dania z mięsem to kilka propozycji znajdziesz tu na blogu.

W MAGicznych książkach przeważają dania wegańskie, ale w pierwszej pozycji “Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie. Wielki Powrót”, znajdziesz rozdział “dania z mięsem”, a w nim 15 sprawdzonych przepisów, oczywiście bez mleka i jajek.

Taniej ją kupisz inwestując w ZESTAW z e-bookiem “14 NOWYCH przepisów”.

Życzę smacznego!

Pierś kaczki z patelni

(bez mleka, bez jajek, bez glutenu, bez soi)

Ilość: 2 porcje

Czas przygotowania: ok. 50 minut

Składniki:

  • 2 piersi kaczki ze skórką
  • 4 gotowane na parze buraki czerwone
  • 8 młodych ziemniaków
  • 4 zielone szparagi
  • 2 łyżki nasion pinii
  • sól
  • galaretka agrestowo-porzeczkowa

dodatkowo:

suszony tymianek

ostra papryka

Przygotowanie:

  1. Ugotowane buraczki kroimy w plasterki, układamy na talerzu, skrapiamy sokiem z cytryny lub pomarańczy, oprószamy solą i uprażonymi na suchej patelni nasionami pinii.
  2. Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy w talarki, oprószamy solą, suszonym tymiankiem i ostrą papryką, mieszamy by równomiernie otoczyły się w przyprawach.
  3. Piersi kaczki płuczemy zimną wodą, osuszamy ręcznikiem papierowym.
  4. Skórę nacinamy w paski lub kratkę, kaczkę solimy po stronie skóry.
  5. Układamy piersi na zimnej patelni, skórą do dołu, smażymy przez ok. 15 minut na średnim ogniu, tak by ze skóry wytopił się tłuszcz i by się zrumieniła.
  6. W tym samym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni C (u mnie w opcji z termoobiegiem), wraz z naczyniem żaroodpornym, do którego włożymy potem usmażone piersi kaczki.
  7. Gdy tłuszcz z piersi się wytopi, a skórka dobrze przyrumieni, przewracamy kaczkę i smażymy z drugiej strony już pod przykryciem przez 5-10 minut.
  8. Usmażoną kaczkę możemy od razu podawać, a jeśli wolimy mocniej wypieczoną, przekładamy ją do nagrzanego piekarnika i dopiekamy przez ok. 10 minut.
  9. W tym czasie na patelni z tłuszczem smażymy przygotowane ziemniaki.
  10. W czasie smażenia przewracamy je na drugą stronę, by się równomiernie zrumieniły. Ziemniaki przekładamy na talerz obok buraczków, a na patelni układamy przygotowane szparagi.
  11. Smażymy je przez chwilę, z każdej ze stron, wykładamy także na talerz.
  12. Kaczkę wyjmujemy z piekarnika, kroimy na plastry, podajemy z dodatkiem galaretki agrestowo-porzeczkowej lub żurawiny do mięsa.

Wskazówki:

Mięso kaczki warto wcześniej wyjąć z lodówki, by przed smażeniem uzyskało temperaturę pokojową.

Pierś z kaczki z patelni bez mleka, bez jajek, bez glutenu, bez soi
Fot. Katarzyna Jankowska

No Replies to "Pierś kaczki z patelni"

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.