17.10.2021 r. miała miejsce premiera e-booka 30 przepisów na… GOFRY!
Pokochaliście tę książkę i wcale się nie dziwię 🙂
Chcesz wiedzieć dlaczego?
Przeczytaj wpis: GOFRY – Zrób gofra!
Poznaj treść wpisu premierowego (KLIKNIJ, a dowiesz się więcej)
Ponieważ wciąż chcecie wiedzieć więcej na temat przepisów zawartych w e-booku, dziś odpowiedź na Wasze pytania w liczbach.
Przepisy na gofry – statystycznie
Wśród przepisów na gofry możesz znaleźć:
8 przepisów z dodatkiem warzyw
8 z dodatkiem owoców
5 z wykorzystaniem kasz
4 przepisy z wykorzystaniem mąk z roślin strączkowych.
Wszystkie przepisy na gofry są odpowiednie dla wegan, ponieważ nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego.
W każdym z 22 przepisów bezglutenowych wyeliminowano podstawowe alergeny, które są zaliczane do wielkiej dziewiątki (mleko krowie, jaja, ryby, skorupiaki, mięczaki, orzechy, orzechy arachidowe, soję, pszenicę i sezam).
7 przepisów zawiera produkty na bazie kokosa, w 3 przepisach jest to mleko kokosowe i/lub wiórki kokosowe (gofry z czerwonej soczewicy, gofry kokosowe przepis podstawowy oraz kokosowo-pomarańczowe).
W pozostałych 4 przypadkach są to jogurty i śmietany kokosowe. Można zastąpić je innymi roślinnymi odpowiednikami (gofry budyniowe na jogurcie, gofry mango, gofry z fermentowanej kaszy gryczanej na słodko oraz gofry drożdżowe á la racuchy).
Składnikiem tylko 1 przepisu są migdały (gofry migdałowe na cydrze). Jest on jednak jako jedyny przeznaczony dla osób dorosłych.
Tylko w 1 przepisie znajuje się kakao, które z powodzeniem można zastąpić karobem.
8 receptur zawiera gluten.
Mąka owsiana znajduje się w 3 przepisach (gofry migdałowe na cydrze, gofry szarlotkowe oraz karobowe). W gofrach majonezowych i owsiankowych używa się również płatków owsianych.
Po mąkę ryżową sięgniesz, korzystając z 5 przepisów (gofry szpinakowe z chia, szarlotkowe, budyniowe na jogurcie, kokosowe przepis podstawowy, kokosowo-pomarańczowe z kawałkami czekolady), a po jaglaną tylko w przypadku 1 przepisu (gofry jaglane ze słonecznikiem).
Mąka kukurydziana również znajduje się tylko w 1 przepisie. Tak jak w przypadku wszystkich powyżej wymienionych rodzajów mąk, można ją zastąpić inną mąką bezglutenową.
Skrobię z tapioki zastosowano w 3 przepisach.
W 4 przepisach wykorzystuję proces fermentacji kaszy.
W żadnym przepisie nie ma babki płesznik, ale w 3 jest łuska babki jajowatej.
Banan pojawia się w 4 przepisach.
Cytrusy również są składnikami w przypadku 4 przepisów (w 1 sok z pomarańczy, w 3 sok z cytryny).
Jak widzisz, przepisy są bardzo różnorodne!
W którymkolwiek z 30 przepisów trudno szukać białego cukru.
Tylko 5 przepisów zawiera syrop klonowy. Są to gofry pomidorowe z bazylią, amarantusowe, z fermentowanej kaszy gryczanej na słodko, drożdżowe á la racuchy i kakaowe orkiszowe). Śmiało możesz go jednak pominąć!
W przepisach nie znajdziesz żadnych innych substancji słodzących, w tym innych syropów roślinnych, melasy czy ksylitolu.
Słodycz gofrów wynika z odpowiedniego doboru składników, w tym z obecności cukrów naturalnie występujących w owocach czy napojach roślinnych.
Przepisy na gofry zostały opracowane także z myślą o najmłodszych smakoszach.
Aż połowę z nich możesz bezpiecznie podać dzieciom już w 1. roku życia, czyli na etapie rozszerzania diety. To, kiedy możesz zaproponować dziecku gofra z danego przepisu, zależy przede wszystkim od tego, jakie produkty zostały już wprowadzone do diety malucha oraz od ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej u dziecka.
Przepisy na wafle zalecane dzieciom po 12 miesiącu życia są uzupełnione o szczegółowe uzasadnienie, dlaczego lepiej poczekać z wprowadzeniem ich do jadłospisu do ukończenia 1. roku życia. Mowa tu o przepisach na gofry z dodatkiem syropu klonowego, kakao (ze względu na kofeinę) czy z dużą ilością błonnika, który w nadmiarze może wywołać problemy z brzuszkiem u kilkumiesięcznych dzieci.
Ciesz się smakiem chrupiących gofrów!
No Replies to "GOFRY e-book 30 przepisów FAQ"