Czas truskawek, więc korzystam i jak tylko kupię ładne, polskie i świeże truskawki zabieram się za dżemy. Wybieram ten koszyczek, w którym truskawki są “ubrudzone” ziemią, ze świeżymi szypułkami, jędrne i wcale nie jednolite kolorystycznie. Te pięknie, równo czerwone najczęściej są “sztuczne” więc unikam, zresztą wystarczy truskawkę spróbować i decyzja trudna nie jest.
Powtarzano w moim domu, że na przetwory najlepsze są owoce zbierane w słoneczny dzień i przetwarzane jeszcze tego samego dnia. Pilnuję się tej zasady, pytam rolnika kiedy je zerwał, sprawdzam jakość, smak i dopiero kupuję.
Dżemy truskawkowe i wiśniowe w naszym rodzinnym domu robiło się najczęściej. Bazując na doświadczeniu mamy smażę te dżemy dwa dni po kilkanaście minut, aż w końcu osiągną swoją odpowiednią, gęstą konsystencję.
Dżemy truskawkowe w połączeniu z rabarbarem robię po raz pierwszy i muszę przyznać, że z rabarbarem szybciej się smażą. Rabarbar bardzo mnie zaskoczył, myślałam, że zostawi jakieś włókna przy smażeniu, a on cudownie się rozgotowuje, do tego stopnia, że się go nie zauważa, lekko wyczuwa smakowo.
Używam mało cukru i nawet przy tej mojej ilości dżemy wydają mi się za słodkie. Możecie ilość cukru zwiększyć według własnego uznania. Przejrzałam ostatnio książki z przepisami na przetwory i znalazłam w nich proporcje 1 kg owoców na 1 kg cukru brrr, ja z pewnością takich nie zrobię!
Używam mało cukru i nawet przy tej mojej ilości dżemy wydają mi się za słodkie. Możecie ilość cukru zwiększyć według własnego uznania. Przejrzałam ostatnio książki z przepisami na przetwory i znalazłam w nich proporcje 1 kg owoców na 1 kg cukru brrr, ja z pewnością takich nie zrobię!
Jakiś czas temu spróbowałam konfitury śliwkowej z rumem, była tak pyszna, że sama postanowiłam poeksperymentować z dodatkami właśnie w postaci rumu, likieru czy wiśniówki.
Powstaje więc wersja dżemów dla bardziej dorosłych:), zakładam, że alkohol podczas smażenia wyparowuje i że taka ilość nawet jeśli mój Alergik spróbuje, mu nie zaszkodzi. Możecie oczywiście z dodatków alkoholowych spokojnie zrezygnować, a zastąpić je przyprawami, np. imbirem, kardamonem czy cynamonem. Moje kolejne dżemy też zrobię właśnie z nimi:)
Życzę Smacznego
Dżem truskawkowo-rabarbarowy z amaretto
Czas przygotowania: 10 minut + kilka godzin na puszczenie sokuSmażenie: 15 minut + (15 minut + 15-30 minut na drugi dzień)
Pasteryzacja: 20 + 20 minut
Ilość: 500 g dżemu
Składniki:
- 700 g truskawek (waga po przygotowaniu)
- 400 g rabarbaru (waga po przygotowaniu)
- 350 g cukru trzcinowego, nierafinowanego
- sok z ½ cytryny
- 50 ml Amaretto (likier migdałowy)
Przygotowanie:
- Truskawki myjemy, odszypułkowujemy (b. duże truskawki można przekroić na pół)
- Rabarbar myjemy, osuszamy i kroimy na 1-1,5 cm kawałki (obrałam go z najgrubszych części) a następnie dodajemy sok z cytryny
- Owoce umieszczamy w dużym raczej płaskim rondlu, zasypujemy połową cukru i odstawiamy na kilka godzin, aż owoce puszczą sok
- Następnie całość zagotowujemy i po ostudzeniu pozostawiamy pod przykryciem w chłodnym miejscu na noc (gdy podczas gotowania wytworzy się biała piana, należy ją delikatnie zebrać)
- Na drugi dzień dżem smażymy ponownie z dodatkiem pozostałego cukru, na małym ogniu ok. 15 minut, odstawiamy na 2-3h po czym znów smażymy dodając likier, kolejne 15 do 30 minut, aż do otrzymania odpowiedniej konsystencji (żeby sprawdzić czy dżem ma odpowiednią konsystencję, wylewamy łyżeczkę dżemu na deskę lub talerzyk i patrzymy czy się rozlewa, jeśli tak smażymy kolejne kilka minut aż zgestnieje). Pamiętajmy, żeby delikatnie mieszać dżem podczas smażenia drewnianą łyżką, żeby się nie przypalił, zwłaszcza pod koniec smażenia
- Gorący dżem przekładamy do gorących, suchych (najlepiej wyparzonych w piekarniku) słoiczków, szczelnie zakręcamy, odwracamy do góry dnem a po 1 godzinie pasteryzujemy; ja zapasteryzowałam je tak jak w przypadku dżemu z rabarbaru i moreli (patrz poniżej)
Pasteryzacja:
- Słoiki i zakrętki myjemy i odstawiamy na suszarkę, by lekko obeschły
- Wstawiamy słoiki do zimnego piekarnika, który rozgrzewamy do 120-130°C i wypiekamy je przez ok. 15 – 20 minut
- Gdy przygotowywany dżem ma już odpowiednią konsystencję przekładamy go do gorących słoików i szczelnie zakręcamy
- Możemy oczywiście zatrzymać się na tym etapie, stawiając gorące, dobrze zakręcone słoiczki do góry dnem, dla pewności jednak można je zapasteryzować dodatkowo w piekarniku
- Słoiki z gorącym dżemem natychmiast po zakręceniu ponownie wstawiamy więc do piekarnika i pasteryzujemy je w tej samej temperaturze przez ok. 20 minut
- Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i pozostawiamy słoiki w piekarniku do całkowitego wystygnięcia
No Replies to "Dżem truskawkowo-rabarbarowy z amaretto"