Dżem truskawkowo-rabarbarowy z amaretto

Czas truskawek, więc korzystam i jak tylko kupię ładne, polskie i świeże truskawki zabieram się za dżemy. Wybieram ten koszyczek, w którym truskawki są “ubrudzone” ziemią, ze świeżymi szypułkami, jędrne i wcale nie jednolite kolorystycznie. Te pięknie, równo czerwone najczęściej są “sztuczne” więc unikam, zresztą wystarczy truskawkę spróbować i decyzja trudna nie jest.
Powtarzano w moim domu, że na przetwory najlepsze są owoce zbierane w słoneczny dzień i przetwarzane jeszcze tego samego dnia. Pilnuję się tej zasady, pytam rolnika kiedy je zerwał, sprawdzam jakość, smak i dopiero kupuję.
Dżemy truskawkowe i wiśniowe w naszym rodzinnym domu robiło się najczęściej. Bazując na doświadczeniu mamy smażę te dżemy dwa dni po kilkanaście minut, aż w końcu osiągną swoją odpowiednią, gęstą konsystencję.
Dżemy truskawkowe w połączeniu z rabarbarem robię po raz pierwszy i muszę przyznać, że z rabarbarem szybciej się smażą. Rabarbar bardzo mnie zaskoczył, myślałam, że zostawi jakieś włókna przy smażeniu, a on cudownie się rozgotowuje, do tego stopnia, że się go nie zauważa, lekko wyczuwa smakowo.
Używam mało cukru i nawet przy tej mojej ilości dżemy wydają mi się za słodkie. Możecie ilość cukru zwiększyć według własnego uznania. Przejrzałam ostatnio książki z przepisami na przetwory i znalazłam w nich proporcje 1 kg owoców na 1 kg cukru brrr, ja z pewnością takich nie zrobię!
Jakiś czas temu spróbowałam konfitury śliwkowej z rumem, była tak pyszna, że sama postanowiłam poeksperymentować z dodatkami właśnie w postaci rumu, likieru czy wiśniówki.
Powstaje więc wersja dżemów dla bardziej dorosłych:), zakładam, że alkohol podczas smażenia wyparowuje i że taka ilość nawet jeśli mój Alergik spróbuje, mu nie zaszkodzi. Możecie oczywiście z dodatków alkoholowych spokojnie zrezygnować, a zastąpić je przyprawami, np. imbirem, kardamonem czy cynamonem. Moje kolejne dżemy też zrobię właśnie z nimi:)
Życzę Smacznego

Dżem truskawkowo-rabarbarowy z amaretto

Czas przygotowania: 10 minut + kilka godzin na puszczenie sokuSmażenie: 15 minut + (15 minut + 15-30 minut na drugi dzień)

Pasteryzacja: 20 + 20 minut

Ilość:  500 g dżemu

Składniki:

 • 700 g truskawek (waga po przygotowaniu)
 • 400 g rabarbaru (waga po przygotowaniu)
 • 350 g cukru trzcinowego, nierafinowanego
 • sok z ½ cytryny
 • 50 ml Amaretto (likier migdałowy)

Przygotowanie:

 1. Truskawki myjemy, odszypułkowujemy (b. duże truskawki można przekroić na pół)
 2. Rabarbar myjemy, osuszamy i kroimy na 1-1,5 cm kawałki (obrałam go z najgrubszych części) a następnie dodajemy sok z cytryny
 3. Owoce umieszczamy w dużym raczej płaskim rondlu, zasypujemy połową cukru i odstawiamy na kilka godzin, aż owoce puszczą sok
 4. Następnie całość zagotowujemy i po ostudzeniu pozostawiamy pod przykryciem w chłodnym miejscu na noc  (gdy podczas gotowania wytworzy się biała piana, należy ją delikatnie zebrać)
 5. Na drugi dzień dżem smażymy ponownie z dodatkiem pozostałego cukru, na małym ogniu ok. 15 minut, odstawiamy na 2-3h po czym znów smażymy dodając likier, kolejne 15 do 30 minut,  aż do otrzymania odpowiedniej konsystencji (żeby sprawdzić czy dżem ma odpowiednią konsystencję, wylewamy łyżeczkę dżemu na deskę lub talerzyk i patrzymy  czy się rozlewa, jeśli tak smażymy kolejne kilka minut aż zgestnieje). Pamiętajmy, żeby delikatnie mieszać dżem podczas smażenia drewnianą łyżką,  żeby się nie przypalił, zwłaszcza pod koniec smażenia
 6. Gorący dżem przekładamy do gorących, suchych (najlepiej wyparzonych w piekarniku)  słoiczków, szczelnie zakręcamy, odwracamy do góry dnem a po 1 godzinie pasteryzujemy; ja zapasteryzowałam je tak jak w przypadku dżemu z rabarbaru i moreli (patrz poniżej)

Pasteryzacja:

 1. Słoiki i zakrętki myjemy i odstawiamy na suszarkę, by lekko obeschły
 2. Wstawiamy słoiki do zimnego piekarnika, który rozgrzewamy do 120-130°C i wypiekamy je przez ok. 15 – 20 minut
 3. Gdy przygotowywany dżem ma już odpowiednią konsystencję przekładamy go do gorących słoików i szczelnie zakręcamy
 4. Możemy oczywiście zatrzymać się na tym etapie, stawiając gorące, dobrze zakręcone słoiczki do góry dnem, dla pewności jednak można je zapasteryzować dodatkowo w piekarniku
 5. Słoiki z gorącym dżemem natychmiast po zakręceniu ponownie wstawiamy więc do piekarnika i pasteryzujemy je w tej samej temperaturze przez ok. 20 minut
 6. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i pozostawiamy słoiki w piekarniku do całkowitego wystygnięcia

No Replies to "Dżem truskawkowo-rabarbarowy z amaretto"

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.