Podczas ostatniego Sympozjum Alergii na Pokarmy w Bydgoszczy alergolodzy stwierdzili, że rybą która najmniej uczula jest miecznik. Taką informację przekazała mi dietetyczka Monika Maćków, z którą współpracuję na co dzień. Nie znam niestety podstaw tej teorii, ale postanowiłam zweryfikować ją na moim alergiku.
Miecznik to duża ryba morska, oceaniczny drapieżnik. Występuje też w wodach Morza Śródziemnego. Ryby należą do ósemki alergenów uznanych za najbardziej uczulające. Reakcje alergiczne na ryby najczęściej są natychmiastowe. Ponieważ ryby morskie są często zanieczyszczone rtęcią i dioksynami reakcja uczuleniowa może pochodzić od tej chemii, a nie od białka ryby i ujawnić się wiele godzin po jej spożyciu. Dotychczasowe testy alergiczne nie ujawniły w naszym przypadku uczulenia na ryby/dorsza. Przez kilka lat mój syn tolerował ryby. Otrzymywał najczęściej pstrąga, karpia i łososia. Jednak po silnej reakcji, przy próbie wprowadzenia krewetek, zaczął reagować zmianami skórnymi także na ryby. Wyeliminowałam je z diety na pół roku.
Próbę ponownego wprowadzenia do jadłospisu zaczęłam od karpia i pstrąga. Syn przeszedł ją pozytywnie. Zwracam jednak uwagę na to skąd pochodzą ryby i kupuję je tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie zapewniają mnie o ich dobrej jakości. Ryby przygotowuję osobiście i podaję wyłącznie w domu. Zawsze mam przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Podaję je jednak sporadycznie bo ciągle z tyłu głowy mam te bardzo trudne chwile silnej reakcji syna na krewetki.
Zachęcona dobrą wiadomością od alergologów, postanowiłam sprawdzić na moim alergiku jak reaguje na miecznika. Rybę zakupiłam na BioBazarze, nie należy do tanich (95 zł/kg). Taki plaster ważący ok. 200g jest wystarczającą porcją nawet dla dorosłego człowieka, bo to bardzo mięsista ryba, podobna do tuńczyka. Oczywiście mój alergik na początek zjadł niewielką porcję miecznika. Próba przebiegła pozytywnie, brak reakcji alergicznych. Rybę podałam w bezglutenowej panierce by dodatkowo wyeliminować inne alergeny.
Przepis na bezglutenową panierkę znajduje się także w mojej książce “Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie”
Jak smakuje miecznik?
To bardzo smaczna ryba o delikatnie różowym mięsie. Nie znalazłam w niej ości.
Zapraszam i życzę Smacznego
Ten przepis jest odpowiedni w okresie pylenia brzozy. Zajrzyj do nowego e-booka “30 przepisów na… CZAS PYLENIA BRZOZY“, aby poznać aż 90 receptur bez produktów krzyżujących się z pyłkami drzew!
Miecznik w panierce bezglutenowej
(bezglutenowa)
Czas przygotowania: 20 minut
Ilość: 1 porcja
Składniki:
- porcja miecznika ok. 200 g
- 2 łyżki mąki owsianej bezglutenowej do obtoczenia
- 2 łyżki zmielonych płatków owsianych bezglutenowych do zawiesiny (zmielone nie do końca na mąkę)
- ok. 4-5 łyżek zimnej wody
- sól himalajska i świeżo zmielony pieprz biały
- olej rzepakowy lub masło klarowane do smażenia
Przygotowanie:
- Rybę płuczemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, solimy i pieprzymy, obtaczamy w mące, odkładamy na czysty talerz
- Zmielone płatki owsiane rozprowadzamy w ok. 5 łyżkach wody, uzyskując zawiesinę o jednolitej konsystencji przypominającej gęstą śmietanę
- Następnie rybę moczymy z obu stron w gęstej zawiesinie z mąki i od razu umieszczamy na rozgrzanej patelni
- Smażymy na oleju lub maśle klarowanym rumieniąc z obu stron
- Podajemy ze sprawdzoną zieleniną
2 komentarze to "Miecznik w panierce bezglutenowej"
Mirona Mirka 20 lutego 2017 (14:15)
PYCHA!!!, nigdy nie myślałam, że może wyjść tak pyszna i chrupiąca panierka bez JAJKA:) do tego frytaski i dzieci w 7 raju polecam
Katarzyna Jankowska 20 lutego 2017 (19:49)
Mój patent na panierkę bez jajek robi furorę:) Cieszę się, że znalazł kolejnych zwolenników. Pozdrawiam