Piernikowe Brownie dla atopika

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W naszej rodzinie Boże Narodzenie to zawsze szczególny czas, na który wszyscy czekamy.

Od lat gromadzimy się w rodzinnym domu, by przy choince i świątecznym stole spędzić razem szczęśliwe chwile.

Święta i rodzinne spotkania dla rodziców alergików i atopików to czas wzmożonych przygotowań i większej czujności.

O tym jak przygotować się do kulinarnej części świąt alergika pisałam już na blogu we wpisie Przygotuj się na MAGiczne Święta.

Tak wiele przepisów świątecznych już przygotowałam, że nie powinniście mieć problemów z zapełnieniem świątecznego stołu niealergizującymi potrawami 🙂

Piernikowe brownie dla atopika

W ostatnim czasie wyczarowałam dodatkowo rewelacyjne piernikowe ciasto, którym muszę się podzielić bo wiem, że w niejednym domu stanie się świątecznym przysmakiem.

Piernikowe Brownie powstało bez wszystkich najczęściej uczulających alergenów. Nie zawiera mleka, jajek, soi, orzechów, kakao, selera, miodu, cukru ani glutenu.

Przygotowanie go jest dziecinnie proste a to oznacza, że znów nadarzy się okazja do rodzinnego pieczenia i wspólnego spędzania czasu.

Stale zabiegani często zapominamy, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. Czas, który poświęcimy dziecku, spędzony bez pośpiechu, w spokojnej atmosferze, będzie miał wpływ także na jego zdrowie.

Dla poprawy stanu jego często atopowej skóry ogromne znaczenie ma spokój i ograniczenie stresu. Podczas rodzinnego gotowania dziecko zapomni co to pieczenie i swędzenie skóry, a pozna smak zadowolenia z własnoręcznie przygotowanego ciasta.

Na stan skóry dziecka z AZS ma znaczenie zarówno dieta bez alergenów, konserwantów, barwników i cukru ale także odpowiednia pielęgnacja.

Mój alergik

Z alergią mojego syna walczę już 12 rok. Od dwóch lat jak wiecie mieszkamy w Gdyni dokąd przeprowadziliśmy się z uwagi na zanieczyszczenie powietrza w stolicy. Kiedy zadajecie mi pytanie czy stan mojego syna się poprawił, czy fakt przeprowadzki dał pozytywne efekty, nie potrafię odpowiedzieć w jednym zdaniu.

Wiele lat pracy, poszukiwania dróg, rozwiązań, przyczyn jego stanu zdrowia doprowadziły nas do momentu, w którym mogę powiedzieć zapomnieliśmy co to problemy z oddychaniem, swędzenie i pieczenie skóry.

Dziś pieczenie kojarzy się mojemu alergikowi z pieczeniem ciastek, choć zapewne nigdy nie zapomni trudnych chwil ze swojego życia.

Jaką dokładnie drogę przeszliśmy, co zrobiłam żeby pomóc dziecku postaram się któregoś dnia zebrać w jeden wpis i z pewnością nie będzie on krótki.

A wracając do mojego smakowitego piernikowego ciasta, nadmienię jeszcze, że przygotowałam go także z uczestnikami warsztatów kulinarnych, które przeprowadziłam w Warszawie.

Ciasto stało się HITem i nieskromnie jestem przekonana, że HITem będzie także w Waszych domach.

Zapraszam i życzę Smacznego

Piernikowe Brownie

(bez mleka, bez jajek, bez glutenu, wegańskie, bez cukru, bez kakao)

Czas przygotowania: 15 minut bez pieczenia buraków

Pieczenie: 30-35 minut

Ilość: 1 szt. 27 cm średnicy

Składniki:

  • 250 g upieczonych buraków
  • 250 ml melasy z chleba świętojańskiego
  • 125 g oleju kokosowego lub innego roślinnego
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 2 czubate łyżki karobu w proszku
  • ½ łyżeczki cynamonu w proszku
  • 1/3 łyżeczki zmielonych goździków
  • 1/3 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
  • szczypta soli himalajskiej
  • 100 g mąki gryczanej niepalonej lub sorgo
  • 50 g mąki kukurydzianej lub teff
  • 1 łyżka proszku do pieczenia bez fosforanów
  • 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżki siemienia siemienia lnianego złocistego zmielonego

Przygotowanie:

  1. Olej kokosowy, karob w proszku i melasę umieszczamy w rondelku podgrzewamy, mieszamy, zdejmujemy z ognia, na 5 minut odstawiamy do przestudzenia
  2. Upieczone buraki ścieramy na tarce. Możemy na grubych oczkach jeśli chcemy by były widoczne w cieście lub na drobnych gdy buraczki mają pozostać niezauważone. Dodajemy je wraz z wanilią i przyprawami do przestudzonej polewy, miksujemy lub blendujemy, łącząc składniki
  3. Mąki przesiewamy do miski, dodajemy sodę, proszek do pieczenia, zmielone siemię lniane i szczyptę soli, mieszamy składniki
  4. Przelewamy buraczaną masę do przesianej mąki i miksujemy uzyskując lejącą i gęstą konsystencję ciasta
  5. Ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia
  6. Nagrzewamy piekarnik do 160°C w opcji termoobiegu, wkładamy ciasto pieczemy 30-35 minut (uważamy aby go nie przypalić, ciasto wyda się mokre w środku przy sprawdzaniu patyczkiem)
  7. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika, odstawiamy na 15 minut, wykładamy z papierem na kratkę aby odparowało i wystygło
  8. Przy pomocy foremek wycinamy świąteczne pierniczki

Wskazówki:

Jak upiec buraki?

Buraki myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, smarujemy olejem, układamy w naczyniu żaroodpornym lub zawijamy w papier do pieczenia, wkładamy do nagrzanego piekarnika (200°C) i pieczemy ok. 40-60 minut.

Ich smak jest niewyczuwalny w cieście.

Możemy zrezygnować z przypraw i otrzymamy “niby-czekoladowe” ciasto. Ciasto możemy upiec w tortownicy i będzie stanowić wspaniałą bazę do przygotowania tortu. Możemy upiec je w kwadratowej formie i podać pokrojone w mniejsze kwadraty wraz z sosem malinowym lub sosem z granatów.

Mąki możecie zamienić również na inne dozwolone mąki bezglutenowe, pamiętając jednak że w wypiekach najlepiej sprawdza się mąka gryczana, z sorgo czy z ciecierzycy.

Przyprawy należy dobrać indywidualnie. Cynamon często uczula. Przepis na domową przyprawę piernikową wraz z ponad 20 przepisami odpowiednimi na czas Bożego Narodzenia znajdziesz w mojej książce Mama Alergika Gotuje. Na Wyjątkowe Okazje.

Zapraszam!

Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając Twoje zdjęcie potrawy na Instagram z hasztagiem #mamaalergikagotuje, oznaczając mnie, abym mogła Cię odnaleźć! Zapraszam też do śledzenia bloga na Instagramie i Facebooku. 💜

Piernikowe brownie bez mleka bez jajek bez glutenu bez cukru wegańskie

Fot. Katarzyna Jankowska

Piernikowe brownie bez mleka bez jajek bez glutenu bez cukru wegańskie

Fot. Katarzyna Jankowska

Piernikowe brownie bez mleka bez jajek bez glutenu bez cukru wegańskie

Fot. Katarzyna Jankowska

8 komentarzy to "Piernikowe Brownie dla atopika"

  • comment-avatar
    Justyna Szmit 30 listopada 2016 (13:36)

    Witam,
    Chciałabym wypróbować ten przepis, ale nie mam melasy z chleba świętojańskiego. Czym można go zasąpić? Ciasto wygląda obłędnie 🙂 Pozdrawiam!

    • comment-avatar
      Katarzyna Jankowska 12 grudnia 2016 (10:41)

      Ten przepis powstał na bazie melasy karobowej bo to ona nadaje właściwą strukturę, kolor i smak. Melasa dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością i w Piotrze i Pawle. Warto poczekać, zakupić i zrobić zgodnie z przepisem. Będzie pani zachwycona.

      • comment-avatar
        Justyna Szmit 13 grudnia 2016 (21:55)

        Dziękuję za odpowiedź. Mieszkam za granicą i wszystkie nowości muszę się dowiedzieć czy są w ogóle dostępne, a jak nie czekać na paczkę z Polski.
        Zrobiłam już te pierniczki z daktylami i 1 jajkiem, tak jak pisała jedna Pani na fb w komentarzach, wyszło pyszne! Kiedyś zapewne spróbuję też z melasą, dla porównania 🙂 Pozdrawiam i czekam na kolejne pyszne przepisy 🙂

  • comment-avatar
    Agnieszka 18 grudnia 2016 (22:47)

    Proszę o podanie zamiennika dla oleju kokosowego, mój alergik nie toleruje salicylanów, więc olej kokosowy i przyprawy odpadają. Jaki inny olej można zastosować i w jakiej ilości?

  • comment-avatar
    Irena Czepczor 22 stycznia 2018 (22:16)

    A czy buraki mogą być ugotowane w skórce. Czy to zmieni smak. Buraki będą bardziej wyczuwalne/

    • comment-avatar
      Katarzyna Jankowska 31 stycznia 2018 (21:58)

      Pieczone buraki zachowują więcej właściwości, mają intensywniejszy kolor, smak i są słodsze. Można przygotować to ciasto także z ugotowanych. Proszę uważać aby konsystencja ciasta nie wyszła zbyt wodnista.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.